Przejdź do głównej zawartości

Dieta ketogeniczna panaceum na problemy psychiczne?

Dieta ketogeniczna i psychika

Diety ketogeniczne obiecują poprawę nastroju, a badania sugerują, że może ona korzystnie wpływać na szereg schorzeń psychicznych.

Badania brane pod lupę przez naukowców obejmują takie obszary jak:

 • Depresja
 • Zaburzenie afektywne dwubiegunowe
 • Schizofrenia
 • Demencja

Chociaż badania są obiecujące, to brakuje solidnych badań klinicznych, które badałyby skuteczność diety ketogenicznej na zdrowie psychiczne. Dlatego korzyści dla zdrowia psychicznego wynikające z diet ketogennych nie są obecnie w pełni udowodnione.

Jak działa dieta ketogeniczna na poprawę zdrowia psychicznego?

Wydaje się, że diety ketogeniczne wpływają na mózg na wiele pozytywnych sposobów, takich jak:

 • Zapewnia efekt „dobrego samopoczucia”
 • Wzmacniająca moc mózgu
 • Ma działanie przeciwutleniające

Wzmacnianie neuroprzekaźników zapewniających dobre samopoczucie.

Wykazano, że stan ketozy zwiększa wytwarzanie wspólnego neuroprzekaźnika w mózgu zwanego GABA. Istnieją dowody, że różne zaburzenia lękowe wynikają z dysfunkcyjnej aktywności GABA.

Badania przeprowadzone na temat stosowania diety ketogenicznej, na przykład w zaburzeniach napadowych, wykazują tendencję do wykazania, że ​​prawidłowa równowaga GABA prowadzi do lepszego skupienia psychicznego, zmniejszenia stresu i lęku. (badania 1 oraz 2 na dole artykułu)

Wzmacniająca moc mózgu.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, że glukoza jest niezbędna dla mózgu, ciała ketonowe wytwarzane z tłuszczu , takie jak beta-hydroksymaślan, mogą stanowić alternatywne gotowe paliwo dla mózgu. Badania sugerują, że ketony mogą być nawet bardziej wydajnym paliwem dla mózgu niż glukoza.

Uważa się, że ketony zwiększają liczbę fabryk energii (mitochondriów) w komórkach mózgowych, co zwiększa poziom energii w tych komórkach. Jest to ważne, ponieważ wiele zaburzeń psychicznych ma jeden główny problem - niedostateczną produkcję energii. (badania 3,4 i 5)

Wywiera silne działanie przeciwutleniające.

Badania sugerują, że dieta ketogeniczna może zmniejszyć stres oksydacyjny i stany zapalne w mózgu .

Naukowcy uważają, że niższy poziom stanu zapalnego w połączeniu ze zwiększoną energią dzięki ketonom używanym jako paliwo może przyczynić się do poprawy funkcji mózgu.

Jak się okazuje, badania wykazały, że jednym ze sposobów działania diety ketogenicznej w leczeniu napadów może być zwiększenie poziomu głównego przeciwutleniacza, zwanego glutationem, który chroni nas przed stresem oksydacyjnym. (badania 6 i 7).

Co nauka mówi o dietach ketogennych i zdrowiu psychicznym.

Chociaż brakuje solidnych badań klinicznych dotyczących skutków diet ketogennych, istnieje wystarczająca ilość dowodów, aby sugerować, że dieta może pomóc w wielu chorobach psychicznych.

Depresja.

Niedawne badania na modelach zwierzęcych wykazały, że mogą istnieć argumenty przemawiające za stosowaniem diety ketogenicznej w leczeniu depresji . Mechanizm działania diety jest obecnie niejasny.

Uważa się, że dieta ketogeniczna ma podobne działanie do konwencjonalnych leków przeciwdepresyjnych, ale potrzebne są dalsze badania na ludziach, aby to potwierdzić (bad 8 i 9).

Zaburzenie afektywne dwubiegunowe.

Wiele leków, które okazały się pomocne w chorobie dwubiegunowej, ma właściwości przeciwdrgawkowe, co ustanowiło związek między dietą niskowęglowodanową i wysokotłuszczową a jej wpływem na mózg.

Dane przemawiające za stosowaniem diety ketogenicznej w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej są ograniczone, niemniej jednak istnieje kilka zarejestrowanych przypadków klinicznych, które okazały się obiecujące.

W  2013 roku wskazano na przykład, że dwie kobiety z chorobą afektywną dwubiegunową typu II, które były na diecie ketogenicznej przez ponad dwa lata, uzyskały lepszą stabilizację nastroju dzięki diecie niż lekom (badania 10 i 11),

Schizofrenia.

W badaniach na zwierzętach i badaniach na ludziach wykazano, że diety niskowęglowodanowe i diety ketogenne łagodzą objawy schizofrenii.

Dieta może pomóc w radzeniu sobie ze schizofrenią poprzez wszystkie omówione wcześniej mechanizmy działania, zwłaszcza poprzez wzrost poziomu GABA i obejście zapotrzebowania na glukozę jako paliwo (badania 12 i 13).

Demencja.

Badania wykazały, że wyższy poziom ketonów może pomóc w łagodnych zaburzeniach poznawczych (MCI) - stan, który zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia demencji.

Jedną z podejrzewanych przyczyn upośledzenia funkcji poznawczych jest wysoki poziom zapalenia w mózgu, który wynika z gromadzenia się blaszek amyloidowych, takich jak te obserwowane w chorobie Alzheimera .

Badania wykazały, że dieta ketogeniczna może być korzystna w zmniejszaniu tworzenia się tych płytek i stanu zapalnego. Konieczne będą dalsze badania, aby to potwierdzić (badana 14, 15 i 16).

Komentarze

 1. Kiedyś na forum: https://workoutathletes.com/forum/
  Gadaliśmy o diecie keto, może warto byłoby spróbować :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zobacz sobie oferte tej firmy seomamut.pl/tworzenie-stron-internetowych/. Gdybyś chciała kiedykolwiek posiadać profesjonalną stronę www to możesz się do nich śmiało zgłosić.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Każdy Wasz komentarz jest dla mnie bardzo cenny. Jednakże bez zastanowienia usuwam wszelkie reklamy oraz spam.