Jestem przekonany, że wielu moich czytelników dotyka bezsenność, czy chroniczne zmęczenie. Bardzo często przyczyną takich objawów jest niedobór oreksyn.
Oreksyny A i B to stosunkowo niedawno (1998 r) odkryte neuropeptydy, które syntetyzowane są one głównie w neuronach zlokalizowanych w obszarze bocznego podwzgórza. Jednakże znajdują się również w :przewodzie pokarmowym, trzustce, nadnerczach, jądrach, szyszynce, przysadce, neuronach współczulnych, nerwie błędnym, czy siatkówce.
Funkcje oreksyn są następujące:
- Regulują stan pobudzenia i fazę snu – zapobiegają zasypianiu i podtrzymują czuwanie. Rola ta wynika z ich bezpośredniego działania pobudzającego neurony odpowiedzialne za regulację stanu sen – czuwanie, ale również pośredniego działania hamującego, związanego z pobudzaniem neuronów GABA-ergicznych;
- Wywołują zachowania pokarmowe;
- Biorą udział w regulacji homeostazy, emocji, układu nagrody, mają wpływ na uzależnianie się.
Obniża poziom oreksyny (obniżając stan naszego czuwania):
- cukier - konkretnie wysoki stan glukozy we krwi;
- wysoki poziom leptyny, który bardzo często przyczyną jest otyłość.
Zwiększa poziom oreksyny (pobudzając nas i zabezpieczając przed sennością):
- grelina - wzrasta gdy odczuwamy głód;
- spożywanie odpowiedniej ilości aminokwasów endogennych.
Podsumowanie
Jeśli chcemy w pewien sposób zapobiec powstawaniu okresów chronicznego zmęczenia, czy bezsenności powinniśmy zminimalizować spożycie produktów o wysokim indeksie glikemicznym jak cukier. Dodatkowo wskazane jest nieprzejadanie się - lepiej zjeść mniej, niż na umór. Niezbędne jest również spożycie chudego i pełnowartościowego źródła białka np. jaja. Na koniec - warto jest być aktywnym fizycznie, co również zabezpieczy przed otyłością!
Bibliografia:
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Narkolepsja
- Aleksandra Jawiarczyk, Marek Bolanowski Akademia Medyczna we Wrocławiu "Oreksyny – neuropeptydy o działaniu plejotropowym"
- Zakład Neuroendokrynologii Klinicznej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie "Rola oreksyny A w regulacji homeostazy energetycznej, sekrecji hormonalnej, regulacji rytmu sen-czuwanie i patogenezie narkolepsji"
- Dorota Badowska "Dwa peptydy by rządzić wszystkimi,czyli neurobiologia rytmów dobowych"
Komentarze
Prześlij komentarz
Każdy Wasz komentarz jest dla mnie bardzo cenny. Jednakże bez zastanowienia usuwam wszelkie reklamy oraz spam.