
Kobiety w wieku powyżej 30 lat, które ćwiczą przynajmniej raz na tydzień z ciężarami - są w stanie znacząco zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.
Zagadnienie to świetnie obrazuje nowe badanie opublikowane w czasopiśmie "PLoS Medicine".
150 minut treningu w tygodniu - to klucz do zdrowia.
Naukowcy doszli do takiego wniosku po analizie informacji od prawie 100.000 pielęgniarek w wieku 36-81, które uczestniczyły w dwóch różnych badaniach w USA.
Badacz Anders Grøntved z Uniwersytetu Południowej Danii był jednym z głównych autorów.
"Widzimy około 30-40 procent niższe ryzyko cukrzycy u kobiet , które wykonały ponad 150 minut tygodniowo treningu wzmacniająco - budującego mięśnie, w porównaniu do kobiet, które nie były zaangażowane w takie działania" - mówi Grøntved .
W 2012 roku opublikował On również inne badanie wykazujące, że mężczyźni, którzy nie wzmacniają mięśni są bardziej podatni na cukrzycę typu 2 od mężczyzn, którzy ćwiczą siłowo.
Joga również pomaga.
Grøntved i jego amerykańscy koledzy z Harvard School of Public Health oraz Harvard Medical School podkreślają, że tradycyjne ćwiczenia siłowe są świetnym środkiem zapobiegawczym, który obniża ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.
Jednakże mniejsza praca mięśni i rozciąganie jakie możemy zaobserwować podczas jogi - również pomóc .
"Joga to dobra aktywność fizyczna, która utrzymuje siłę mięśni i ich kondycję" - powiedzieli badacze.
Najlepsze połączenie.
Grøntved mówi, iż połączenie ćwiczeń siłowych wraz z umiarkowanym treningiem typu: joga, spacery, pływanie, rower - jest jeszcze bardziej korzystne i zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy 2 o około 60-70 procent.
W mniemaniu naukowca najlepsze rezultaty osiągają Panie, które są zaangażowane w ćwiczenia takie jak pływanie i bieganie co najmniej dwie i pół godziny w tygodniu oraz przynajmniej jedną godzinę w tygodniu na trening typowo siłowy .
Bibliografia:
Grøntved A, Pan A, Mekary RA, Stampfer M, Willett WC, et al. (2014) Muscle Strengthening and Conditioning Activities and Risk of Type 2 Diabetes: A Prospective Study in Two Cohorts of US Women. PLoS Med 11(1): e1001587 doi:10.1371/journal.pmed.1001587
Grøntved A, Pan A, Mekary RA, Stampfer M, Willett WC, et al. (2014) Muscle Strengthening and Conditioning Activities and Risk of Type 2 Diabetes: A Prospective Study in Two Cohorts of US Women. PLoS Med 11(1): e1001587 doi:10.1371/journal.pmed.1001587
Nie dość, że daje tyle radości, to jeszcze ma tyle korzyści. Trening siłowy an prezydenta :D
OdpowiedzUsuńJak widzę pod zdjęciem, które zamieściłeś tekst "Kobiety w wieku powyżej 30 lat"... to ogarnia mnie przerażenie ;-)
OdpowiedzUsuń:D :D
Usuńi to wcale nie jest śmieszne ;-)
UsuńEndorfinowy Szał: Ja to bym Ci dała o wiele mniej niż masz,więc to nie cyferki się liczą a to jak człowiek się czuje:)
UsuńSetterko, ależ oczywiście, że nie ma co patrzeć na cyferki. Ale jak w kółko widzę wpisy (nie mówię o tym ;-) ), że po 30-tce to już nie wypada, już nic nie można zdziałać itp. a wiem, że ja mając sporo ponad 30-tkę, mogę jeszcze baaardzo dużo, to mi ręce opadają do samej ziemi.
UsuńDobrze że ręce a nie cycki:D A tak serio to o czym Ty mówisz? Przecież masz 25lat prawda?:D
UsuńTia. 25.
UsuńA z cyckami nie mam problemu :-)
:) :*
UsuńKolejny powód żeby łapać za żelastwo:)
OdpowiedzUsuńWłaśnie tego potrzebowałem ! Kolejny argument, żeby wrócić do siłowni ! Mam nadzieję, że tym razem mi się uda :(
OdpowiedzUsuńsame pozytywy, nic tylko kobiety do żelastwa!!!!!!!!!!!! :D
OdpowiedzUsuńdobrze wiedzieć ! :) kolejny argument za treningiem siłowym
OdpowiedzUsuńPakujemy i "aerobujemy" się w wolnym czasie ile wlezie :D
Usuń