Każda osoba posiada w umyśle obraz samego siebie, który przedstawia go w niedalekiej, jak i czasem odległej przyszłości.
Z reguły jest to obraz pozytywny, gdzie osoba widzi siebie w określonej formie wraz z pewnym bagażem zasobów materialnych, czy zasobów opartych na naszej wiedzy oraz doświadczeniu. Prościej mówiąc widzi siebie w pewnej roli i formie do której dąży przez lata. Oczywiście istnieją też osoby, które posiadają jedynie obraz tego co chcieli by robić lub kim się stać, jednakże stoją w miejscu, ponieważ nie potrafią działać (inaczej mówiąc nie potrafią kierować swoim życiem). Są to osobowości z reguły charakteryzujące się myśleniem magiczno - życzeniowym i biernym nastawieniem do świata.
Każda osoba dąży do określonego celu poprzez wewnętrzny poziom motywacji. Z kolei określony poziom motywacji powstaje w wyniku hierarchii osobistych potrzeb. Więcej na temat motywacji, w tym sposobów jej zwiększenia pisałem w danym artykule:
http://www.albertkosmider.pl/2013/10/motywacja.html
Abraham Maslow opracował piramidę, która ilustruje hierarchię ludzkich potrzeb ułożoną pod względem pierwszeństwa zaspokajania.
A. Maslow wymienia następujące rodzaje potrzeb:
A. Maslow wymienia następujące rodzaje potrzeb:
- potrzeby fizjologiczne - są to potrzeby najbardziej prymitywne takie jak: powietrze, woda, pokarm, sen.
- potrzeba bezpieczeństwa - jest najpilniejszą potrzebą zaraz po zaspokojeniu potrzeb fizjologicznych.
- potrzeba przynależności - wiąże się z potrzebą miłości, czy pewnej hierarchii.
- potrzeba szacunku - wyraża dążenie do uzyskania: osiągnięć, prestiżu, władzy.
- potrzeby poznawcze - dotyczą chęci zdobywania wiedzy.
- potrzeby estetyczne - są wyrazem pragnienia doświadczania piękna oraz harmonii.
- potrzeba samorealizacji - wypływa z wysokiego poziomu samoświadomości, wrażliwości społecznej, twórczej osobowości, wysokiej samooceny, spontaniczności czy otwartości na nowe wyzwania.
- potrzeba transcendencji - stanowi dążenie do wyjścia poza własną jaźń oraz doświadczenie duchowych stanów wyżej świadomości.
Czemu uprawiamy sporty sylwetkowe i co nas motywuje do brnięcia w danym temacie ?
Osobiście uważam, że trenowanie wspomnianej grupy dyscyplin sportowych wynika głównie z potrzeb: bezpieczeństwa, przynależności, szacunku, potrzeb poznawczych, estetyki oraz samorealizacji. Stanowi to bazę do praktycznie "uzależniającego" wpływu tego sportu. Im więcej potrzeb będzie aktywowanych, tym według mnie sukces będzie bliższy!
A Wasza motywacja do uprawiania sportów sylwetkowych z jakich potrzeb wynika ?
A Wasza motywacja do uprawiania sportów sylwetkowych z jakich potrzeb wynika ?
Żeby w końcu zaakceptować swój wygląd ;)
OdpowiedzUsuńCzyli kierujesz się potrzebą estetyki oraz samorealizacji :)
UsuńZgadzam się z powyższym! :)
UsuńA mi się wydaje że z każdą z powyższych ma coś wspólnego. Z jedną mniej z drugą bardziej,ale jedno z drugiego może wynikać i się łączyć tworzyć spójny obraz:)
OdpowiedzUsuńDokładnie tak z reguły jest :)
UsuńCzasem po ostrym treningu czuję jak wychodzę poza własną jaźń ;-)
OdpowiedzUsuńTo dlatego masz świetną formę, ponieważ aktywujesz swoje wszelkie potrzeby :) !
UsuńPamiętam z liceum piramidę Maslowa, jak nasza polonistka krzyczała, że tam na górze jest tylko papież :D nie umiem sprecyzować, jakie to konkretnie potrzeby mną kierują, kiedyś to były czysto sylwetkowe cele, teraz przede wszystkim samopoczucie. Samoocena również, ale szczególnie w takim sensie, żeby sobie udowodnić, że się może przekroczyć własne granice i potem, gdy ktoś mi podskakuje, umiem go spuścić na drzewo :) praca nad charakterem przez trening, przestałam utożsamiać swoje dobre samopoczucie od wyglądu. I psychika odpoczęła od ciągłej walki o centymetry :)
OdpowiedzUsuń