Przejdź do głównej zawartości

Skutecznie odrestauruj swoją wątrobę

wątroba
zdj. z serwisu  farmacjaija.pl

Wątrobę mamy jedną na całe życie. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy z iloma naszymi błędami musi się ona zmierzyć na co dzień.


Nie ma co ukrywać, iż sprawna wątroba sprzyja trudom walki o szczupłą, proporcjonalną i zdrową sylwetkę. Niestety bardzo często nie zastanawiamy się jakie spożywamy pokarmy, co pijemy, jak żyjemy, czy zachowujemy się. Warto jest żyć świadomie, skupiając się na swoich wewnętrznych emocjach i potrzebach, prowadząc aktywny styl życia w zdrowy dla całego organizmu sposób. Odpowiadamy przecież za większość naszych życiowych wyborów. Wybory te wpływają też na stan wspomnianego narządu!


Wątroba to wyspecjalizowana fabryka, odpowiedzialna za szczególnie istotne funkcje organizmu ludzkiego.


Prawidłowo działająca wątroba odpowiada za prawie każdy proces fizjologiczny. Jednak wedle statystyk tylko co czwarty Polak stara się robić coś, aby dbać o ten narząd. Uważam, że szczególnie my sportowcy powinniśmy "zaopiekować się" swoją wątrobą.

Wymienić możemy cztery podstawowe funkcje wątroby:

1. Detoksykacyjną - oczyszcza krew z trucizn, zarówno z zewnątrz jak i produkowanych w organizmie. Wątroba  neutralizuje toksyny np. popularny alkohol, leki oraz inne używki. Nadmiar toksyn to m.in. kiepsko wyglądająca skóra, zaburzony metabolizm, bóle głowy. Ciekawostką jest to, że w organizmie przeciętnego człowieka może odłożyć się w ciągu całego roku nawet 8 kilogramów trucizn! 
2. Metaboliczną - przemienia węglowodany w glukozę, a jej nadmiar w glikogen.  Jak wiecie glikogen to bezpośrednie paliwo dla mięśni. Kiepska wątroba = mało energii, znużenie, ciągłe zmęczenie. Warto o tym pamiętać drodzy sportowcy!
3. Syntezującą - odpowiada  za syntezę cukrów oraz białka w tłuszcze. Dodatkowo wytwarza żółć, która emulguje tłuszcze. Bierze udział w syntezie cholesterolu i lipoprotein. Warto wspomnieć, iż cholesterol jest szczególnie istotny w tworzeniu hormonów płciowych! Wątroba syntetyzuje też insulinopodobny czynnik, którego wzrost jest bardzo pożądany u kulturystów.  Wytwarza ok. 85% wszystkich białek znajdujących się w osoczu, powstają w niej także aminokwasy niezbędne do dalszych syntez. Widzicie w tym miejscu, że nadwyrężona wątroba nie będzie sprzyjała budowie silnych mięśni !
4. Magazynującą - przechowuje żelazo oraz witaminy: A, D, K, w tym niewielkie ilości B 12 oraz C, które uwalnia w razie potrzeby.


Wątroba i czynniki sprzyjające jej uszkodzeniu.


Istnieje szereg substancji szkodliwych dla wątroby. Pomimo tego większość z nas jest ich świadoma i w sposób racjonalny jest w stanie odróżnić "dobro" od "zła".

Otóż szczególnie szkodzą wątrobie:


1. Rolnicze herbicydy, insektycydy, fungicydy, dioksyny, azotany z nawozów.

2. Pokarmowe konserwanty, barwniki syntetyczne, sztuczne środki słodzące, emulgatory, pleśnie, oleje rafinowane, mięso grillowane lub smażone, margaryny, słodycze, napoje z kofeiną.

3. Szczepionki zawierające formaldehyd, związki rtęci oraz materiały dentystyczne jak amalgamaty srebrno-rtęciowe.

4. Leki przepisywane przy chemioterapii, hormonoterapii itp.

5. Narkotyki oraz używki np.: amfetamina, marihuana, heroina, kofeina, kannabinole, papierosy, alkohol.

6. Środowiskowe toksyny - dymy i pyły przemysłowe, chlorki w wodzie pitnej, metale ciężkie w spalinach oraz niektóre pestycydy.

7. Kosmetyki np. dezodoranty w sprayu zawierające związki aluminium, które są wdychane układem oddechowym.

8. Promieniowanie - np. prześwietlanie promieniami Roentgena, żywność wyjaławiana przez napromieniowanie.
9. Negatywne stany emocjonalne jak: stres, gniew, nienawiść, rozpacz, depresja.


Objawy chorej wątroby.


Warto nadmienić o tym, iż często choroby wątroby nie są namacalnie widoczne. Samo popularne kłucie w okolicy dolnego prawego żebra - to przeważnie sygnał problemów z pęcherzykiem żółciowym. Czasami zaburzone funkcje wątroby mogą być objawem uszkodzenia wątroby ale równie dobrze i innych chorób.

Popularne możliwe objawy sugerujące choroby wątroby.

choroby wątroby


Osobiście uważam, że najlepszą opcją oceny stanu wątroby są regularne badania u lekarza. Niezbędne może okazać wykonanie prób wątrobowych (badanie krwi) - ALAT, ASPAT, Bilirubina, ALP, GGTP, LDH, CHE. Poniżej macie szczegóły dotyczące tych badań.


Normy wskaźników wątrobowych i ich interpretacja

wskaźniki wątrobowe


Plan renowacji wątroby.


Wątrobę może napotkać wiele chorób od: toksycznych uszkodzeń, uszkodzeń lekowych, infekcji wirusowych po hiperbilirubinemię, czy choroby nowotworowe. 
Stąd jak wspominałem - od oceny jej stanu są odpowiedni specjaliści! W tym miejscu chciałem Wam jedynie przedstawić działania wspomagające odnowę wątroby oraz działanie prewencyjne.

Pomóc sobie możemy przez:

1.
Unikanie / zupełne wyeliminowanie czynników zagrażających wątrobie.
2. Podczas schorzeń przebiegających z niewydolnością wątroby stosuje się dietę niskobiałkową. Z kolei w okresie wydolności wątroby stosujemy dietę wysokobiałkową (np. okres rekonwalescencji po wirusowym zapaleniu wątroby). Dzięki temu dojdzie do szybszej regeneracji zniszczonych komórek wątrobowych oraz wyrównania niedoborów składników pokarmowych wynikłych podczas trwania choroby. W obu okresach istotne są lekkie, pozbawione soli potrawy. Należy wykluczyć tłuszcze zwierzęce i zastąpić je tymi pochodzenia roślinnego. Mięsa powinny być gotowane lub duszone. Warto zawrzeć w jadłospisie produkty bogate w potas (wzmaga działanie enzymów) takie jak : ziemniaki, pomidory, banany oraz beta-karoten (działa przeciw-nowotworowo). Skupić się na produktach zbożowych, które mają szczególnie duże ilości witamin z grupy B (wspomagają metabolizm). Stanowczo należy ograniczyć spożycie słodyczy. Organizm chorego nie toleruje prawidłowo za dużych dawek błonnika oraz produktów gazotwórczych - stąd warto wyeliminować warzywa strączkowe, kapustne (kalafior, kapusta, brukselka), oraz cebulowe (czosnek, cebula).
3. Polecane jest odtrucie wątroby. Poniżej macie przykładowe 2 mikstury oczyszczające oraz produkty, które warto uwzględnić na co dzień.
a) Sok wyciśnięty z 250 g marchwi + 75 g świeżego ogórka + 75 g buraka. Pijemy na czczo lub w ciągu dnia w trzech porcjach. Kurację należy stosować przez 2 tygodnie. Za pierwszym razem stosujemy ją 3 razy na rok. Później wystarczy jedna kuracja rocznie.
b) 
Sok z połowy cytryny + 2 łyżki oliwy + 2 łyżeczki „Cholesolu” + 30 kropli „Solarenu” + 1/2 szklanki gorącej wody. Miksturę tą stosujemy przez okres 2 - 3 miesięcy, co drugi dzień rano na czczo.
Powyższe specyfiki ziołowe możemy kupić w aptece bądź zielarni.
c) Produkty oczyszczające wątrobę. Szczegóły zawiera poniższy obrazek.

oczyszczanie wątroby
4. Sprawdzone, skuteczne i naturalne (bez recepty) suplementy regenerujące wątrobę jakie wymienię to: 

a) Ostropest plamisty - nazywany jest świętym ostem. Był wykorzystywany od setek lat w leczeniu dolegliwości związanych z wątrobą. Substancją czynną ostropestu jest sylimaryna. Osoby zainteresowane badaniami nad daną substancją odsyłam do przedostatniego linku (jak i całej strony) w bibliografii. Ostropest plamisty w formie nasion
 zakupimy za dosłowne grosze na allegro. 
b) N-Acetyl Cysteina (NAC) - pochodna L-cysteiny (aminokwasu endogennego). Dana substancja podnosi poziom glutation, który chroni nasz organizm przed wieloma toksynami, wolnymi rodnikami tlenowymi oraz czynnikami chorobotwórczymi (jedno z badań w ostatnim linku bibliografii). NAC możemy też zakupić na allegro.


Kombinacja NAC i ostropestu na niektórych może zdziałać cuda. Przykład chłopaka z sfd:  www.sfd.pl/Wyniki_bada%C5%84_w%C4%85troba_i_krew_po_2_tyg_na_ostropescie%2Bnac-t866965.html


Bibliografia:
- A. Ożarowski "Ziołowe leczenie wątroby"
- R. Brzozowski "Choroby wątroby i dróg żółciowych"
- Skrypt "choroby wątroby" Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego W Poznaniu
- wikipedia.pl
- twojawatroba.pl
- vismaya-maitreya.pl/
- ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23243923
- ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20461008

Komentarze

  1. post w sam raz dla mnie. biorę bardzo silne leki, gdzie co miesiąc mam robione badania pod kątem własnie tego, jak kurację znosi moja wątroba. I dzięki Tobie pierwszy raz widzę interpretację wyników, co jest interesujące. Choć alkoholu nie piję, o dietę dbam to bardzo przydatny jest obrazek produktów, które oczyszczają wątrobę! Dzięki za ten post!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Ci :) ! Cieszę się, że na coś przydał się ten post. Pozdrawiam Cię serdecznie

      Usuń

Prześlij komentarz

Każdy Wasz komentarz jest dla mnie bardzo cenny. Jednakże bez zastanowienia usuwam wszelkie reklamy oraz spam.