Dziś chciałem przedstawić temat dotyczący typu naszej budowy ciała. Inaczej mówiąc opiszę somatotypy ludzkie.
Somatotyp [gr.], antropol. typ konstytucjonalny danego osobnika, opisany na podstawie udziału 3 składników budowy ciała — endomorfii, mezomorfii i ektomorfii (według systemu W.H. Sheldona); [źródło enc. pwn].
Somatotyp budowy człowieka wg Scheldona polega na ocenie wzrokowej i dzisiaj się nią zajmiemy. Istnieje też ocena somatotypu wg Heath-Carter'a, która jest bardziej analityczną metodą i tym samym czasochłonną.
Z jakimi zasadniczo skrajnymi typami sylwetek mamy do czynienia?
Endomorfik - to osoba o sporych rozmiarach. Posiada krępą budowę ciała, ciężkie i grube kości. W jej przypadku metabolizm bije na głowę ekto i mezomorfika a to za sprawą niezwykle wolnego tempa. Potrzebuje on jeszcze mniejszej ilości kalorii dziennie aby utrzymać stałą masę ciała. Posiada z reguły dużą masę mięśniową oraz tłuszczową. Osoby o takim typie sylwetki mają podwyższone zagrożenie niepłodności, wynikające z niewydolnego układu limfatycznego oraz obniżoną odporność.
Mezomorfik - typ pośredni między ekto i endomorfikiem. Posiada proporcjonalną budowę ciała, średnie tempo przemiany materii oraz tendencję do łatwego zwiększania masy mięśniowej. Osoby o tym typie budowy to urodzeni sportowcy, gdyż wyróżniają się przeważnie dobrą kondycją.
Oczywiście w większości przypadków jesteśmy typami pośrednimi. Jednak warto jest się przyjrzeć bliżej naszej sylwetce. Typ budowy ciała wpływa na tempo spalania kalorii, co jest istotne przy układaniu m.in diety.
Ja siebie nie potrafię zaliczyć do żadnej kategorii, ręce mam jak u ekto-, brzuch jak u endo-, a reszta to mezo-. Nie należę do żadnej grupy :D
OdpowiedzUsuńDo ostatniej ciężko mnie zaliczyć bo ze mnie to żaden sportowiec...
Ja bym Ciebie zaliczył gdzieś pomiędzy ekto-mezo :) Brzuch każdy może mieć w końcu i być otłuszczonym w różnych rejonach :)
UsuńJa też raczej jestem typem pośrednim ;)
OdpowiedzUsuńU kobiet to jeszcze inaczej ponieważ występują typy hormonalne.
OdpowiedzUsuń