Przejdź do głównej zawartości

Dieta ketogeniczna panaceum na problemy psychiczne?

Dieta ketogeniczna i psychika

Diety ketogeniczne obiecują poprawę nastroju, a badania sugerują, że może ona korzystnie wpływać na szereg schorzeń psychicznych.

Badania brane pod lupę przez naukowców obejmują takie obszary jak:

 • Depresja
 • Zaburzenie afektywne dwubiegunowe
 • Schizofrenia
 • Demencja

Chociaż badania są obiecujące, to brakuje solidnych badań klinicznych, które badałyby skuteczność diety ketogenicznej na zdrowie psychiczne. Dlatego korzyści dla zdrowia psychicznego wynikające z diet ketogennych nie są obecnie w pełni udowodnione.

Jak działa dieta ketogeniczna na poprawę zdrowia psychicznego?

Wydaje się, że diety ketogeniczne wpływają na mózg na wiele pozytywnych sposobów, takich jak:

 • Zapewnia efekt „dobrego samopoczucia”
 • Wzmacniająca moc mózgu
 • Ma działanie przeciwutleniające

Wzmacnianie neuroprzekaźników zapewniających dobre samopoczucie.

Wykazano, że stan ketozy zwiększa wytwarzanie wspólnego neuroprzekaźnika w mózgu zwanego GABA. Istnieją dowody, że różne zaburzenia lękowe wynikają z dysfunkcyjnej aktywności GABA.

Badania przeprowadzone na temat stosowania diety ketogenicznej, na przykład w zaburzeniach napadowych, wykazują tendencję do wykazania, że ​​prawidłowa równowaga GABA prowadzi do lepszego skupienia psychicznego, zmniejszenia stresu i lęku. (badania 1 oraz 2 na dole artykułu)

Wzmacniająca moc mózgu.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, że glukoza jest niezbędna dla mózgu, ciała ketonowe wytwarzane z tłuszczu , takie jak beta-hydroksymaślan, mogą stanowić alternatywne gotowe paliwo dla mózgu. Badania sugerują, że ketony mogą być nawet bardziej wydajnym paliwem dla mózgu niż glukoza.

Uważa się, że ketony zwiększają liczbę fabryk energii (mitochondriów) w komórkach mózgowych, co zwiększa poziom energii w tych komórkach. Jest to ważne, ponieważ wiele zaburzeń psychicznych ma jeden główny problem - niedostateczną produkcję energii. (badania 3,4 i 5)

Wywiera silne działanie przeciwutleniające.

Badania sugerują, że dieta ketogeniczna może zmniejszyć stres oksydacyjny i stany zapalne w mózgu .

Naukowcy uważają, że niższy poziom stanu zapalnego w połączeniu ze zwiększoną energią dzięki ketonom używanym jako paliwo może przyczynić się do poprawy funkcji mózgu.

Jak się okazuje, badania wykazały, że jednym ze sposobów działania diety ketogenicznej w leczeniu napadów może być zwiększenie poziomu głównego przeciwutleniacza, zwanego glutationem, który chroni nas przed stresem oksydacyjnym. (badania 6 i 7).

Co nauka mówi o dietach ketogennych i zdrowiu psychicznym.

Chociaż brakuje solidnych badań klinicznych dotyczących skutków diet ketogennych, istnieje wystarczająca ilość dowodów, aby sugerować, że dieta może pomóc w wielu chorobach psychicznych.

Depresja.

Niedawne badania na modelach zwierzęcych wykazały, że mogą istnieć argumenty przemawiające za stosowaniem diety ketogenicznej w leczeniu depresji . Mechanizm działania diety jest obecnie niejasny.

Uważa się, że dieta ketogeniczna ma podobne działanie do konwencjonalnych leków przeciwdepresyjnych, ale potrzebne są dalsze badania na ludziach, aby to potwierdzić (bad 8 i 9).

Zaburzenie afektywne dwubiegunowe.

Wiele leków, które okazały się pomocne w chorobie dwubiegunowej, ma właściwości przeciwdrgawkowe, co ustanowiło związek między dietą niskowęglowodanową i wysokotłuszczową a jej wpływem na mózg.

Dane przemawiające za stosowaniem diety ketogenicznej w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej są ograniczone, niemniej jednak istnieje kilka zarejestrowanych przypadków klinicznych, które okazały się obiecujące.

W  2013 roku wskazano na przykład, że dwie kobiety z chorobą afektywną dwubiegunową typu II, które były na diecie ketogenicznej przez ponad dwa lata, uzyskały lepszą stabilizację nastroju dzięki diecie niż lekom (badania 10 i 11),

Schizofrenia.

W badaniach na zwierzętach i badaniach na ludziach wykazano, że diety niskowęglowodanowe i diety ketogenne łagodzą objawy schizofrenii.

Dieta może pomóc w radzeniu sobie ze schizofrenią poprzez wszystkie omówione wcześniej mechanizmy działania, zwłaszcza poprzez wzrost poziomu GABA i obejście zapotrzebowania na glukozę jako paliwo (badania 12 i 13).

Demencja.

Badania wykazały, że wyższy poziom ketonów może pomóc w łagodnych zaburzeniach poznawczych (MCI) - stan, który zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia demencji.

Jedną z podejrzewanych przyczyn upośledzenia funkcji poznawczych jest wysoki poziom zapalenia w mózgu, który wynika z gromadzenia się blaszek amyloidowych, takich jak te obserwowane w chorobie Alzheimera .

Badania wykazały, że dieta ketogeniczna może być korzystna w zmniejszaniu tworzenia się tych płytek i stanu zapalnego. Konieczne będą dalsze badania, aby to potwierdzić (badana 14, 15 i 16).

Komentarze

 1. Kiedyś na forum: https://workoutathletes.com/forum/
  Gadaliśmy o diecie keto, może warto byłoby spróbować :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Każdy Wasz komentarz jest dla mnie bardzo cenny. Jednakże bez zastanowienia usuwam wszelkie reklamy oraz spam.