Przejdź do głównej zawartości

Czy bieganie na bieżni w klubie ma sens?

Sens biegania na bieżni

Dzisiejszy artykuł będzie tyczył się popularnej bieżni, którą znajdziemy praktycznie w każdym fitness klubie. Wskażę jej plusy oraz szczegółowo przedstawię wady, w tym te mało znane.


Na wstępie chciałbym zaznaczyć, iż nie zamierzam totalnie dyskwalifikować bieżni elektrycznej. Zależy mi jedynie abyście od czasu do czasu - wybrali podobny trening ale na dworze np. w lesie (o ile pogoda pozwoli). Uwierzcie mi - skorzystacie na tym bardziej.

Czy warto jest biegać na bieżni elektrycznej?


Oczywiście, że tak, z racji, iż bieganie na takim przyrządzie ma szereg plusów takich jak:
 • zrobimy trening niezależnie od warunków pogodowych;
 • możemy zastosować przeróżne programy treningowe;
 • bezpieczeństwo - trudniej się poślizgnąć niż np w terenie;
 • mniejsze obciążenie stawów - pas bieżni lekko się ugina i tym samym amortyzuje ruchy. Chociaż cześć badań zaczyna obalać tą kwestie.
 • po urazach sportowych i w formie rehabilitacji często trening na bieżni jest opcją, którą możemy zastosować jako pierwszą. Ponieważ może być bardziej rozważny i idealnie dostosowany do własnych możliwości zdrowotnych.

elektromagnetyczne fale


Bieżnia i promieniowanie elektromagnetyczne.


Pierwszą kwestią, którą chciałbym szczególnie poruszyć jest promieniowanie elektromagnetyczne (popularnie nazywane elektrosmogiem). Narażeni jesteśmy na jego działanie praktycznie w każdym miejscu. De facto postęp cywilizacyjny pozwala nam jedynie na to, czy będziemy bardziej wyeksponowani na dane działanie, czy też mniej. Warto tutaj zaznaczyć, iż naukowcy zaczynają sądzić, że może ono powodować różne choroby (autoimmunologiczne, anomalie genetyczne, nowotwory różnych typów, zmiany emocjonalne, zmiany nastrojów, zmęczenie i zaburzenia snu, zapadanie na choroby infekcyjne, czy dolegliwości układu nerwowego). Narażenie na promieniowanie elektromagnetyczne jest powszechne i ciągłe, bowiem wytwarza je każde urządzenie zasilane prądem sieciowym lub służące do wytwarzania i przesyłania prądu elektrycznego. Oczywiście największe natężenia pól elektromagnetycznych występują w pobliżu stacji transformatorowych oraz linii wysokiego napięcia. Osobiście nasza odległość od określonego urządzenia ma też znaczący wpływ na to "ile przyswoimy" promieniowania.

Zapoznajcie się z poniższą tabelą przedstawiającą natężenie pola magnetycznego wyrażoną w amperach na metr.
(źródło: http://www.greenharmony.pl/informacje-o-odpromiennikach/1034-szkodliwe-pole-elektromagnetyczne.html)

Rodzaj sprzętu
Odległość 15cm
Odległość 30cm
Odległość
60cm
Odległość
120cm
mikser
30­600
5­100
10
5
młynek do kawy
30­100
5­20
2
1
kuchenka mikrofalowa
100­300
40­100
10­30
10
lodówka
5­50
2­20
1­4
1­2
suszarka do włosów
300­700
70
10
5
golarka
100­600
20­100
10
2
pralka automatyczna
20­100
7­0
1­6
1
żelazko
6­20
1­3
1

odkurzacz
100­700
20­200
4­50
1­10
magnetowid, magnetofon
1­5
1


telewizor kolorowy
10­20
2­7
1­2

komputer
20­50
5­10
2­5
1
wiertarka
100­200
20­40
5­10
1­2

Patrząc teraz w ten sposób na bieżnię lub inny przyrząd elektryczny w klubie mamy świadomość, że jesteśmy szczególnie blisko niego. Ba jesteśmy na nim i tym samym najbardziej chłoniemy dane promieniowanie (z telefonami jest identycznie oraz wieloma innymi przedmiotami).

Warto zaznaczyć, iż promieniowanie elektromagnetyczne może mieć szczególny wpływ na osoby chore na cukrzyce. 

Link do zbioru badań na dany temat:

Streszczę Wam jedno z linku powyżej.

badanie bieżnia i cukrzyca

57 letnia kobieta z cukrzycą typu 2 miała sprawdzony poziom cukru we krwi podczas ćwiczeń. Kiedy ćwiczyła chodząc przez 20 - 30 min po galerii handlowej Jej cukier spadł z 11.8 na  7.2 mmol/L. Z kolei gdy chodziła na bieżni elektrycznej cukier we krwi wzrósł z 10 na 11.7 mmol/L [180 na 211 mg/dL] (p = 0.058).
Trzeba zaznaczyć, że pacjentka nie jadła oraz nie ćwiczyła przed danym badaniem oraz w trakcie. 

Całość powyższych badań wskazuje, na to że diabetycy typu I potrzebują mniej insuliny w środowisku czystym elektromagnetycznie. Z kolei poziomy cukru we krwi u diabetyków typu 2 rosną razem z ekspozycją na promieniowanie elektromagnetyczne.

Cytat: (http://elektrowrazliwi.pl/elektrosmog-a-cukrzyca/) "Co jednak ważne, od pola EM nie nabawimy się cukrzycy, jeśli nie mamy do niej skłonności. Chodzi raczej o to, że oddziaływanie fal elektromagnetycznych może pogarszać stan osób, które już na nią chorują bądź są w tzw. stanie przedcukrzycowym."

Bieżnia i jej pozostałe wady.


Wymieniając pozostałe kwestie należy wspomnieć o:
 • nudzie podczas ćwiczeń na bieżni. Jeśli nie ma ona ekranu połączonego z telewizją, czy internetem to dreptanie na niej powyżej 30 min może być katorgą. Na dworze mamy znacznie więcej bodźców widokowych;
 • na bieżni spalamy mniej kalorii (ok 200 kcal mniej na godzinę), ponieważ nie ma takiego oporu podłoża i powietrza jak na zewnątrz. Dodatkowo warunki klimatyczne w siłowni sprzyjają mniejszemu zmęczeniu. Wiele osób biegających na siłowni w sposób lekki, ma problem z przebiegnięciem podobnego dystansu na dworze;
 • podczas biegania na bieżni pobudzamy w mniejszym stopniu mięśnie niż w treningu na zewnątrz budynków (powiedzmy w lesie). Otóż już sama technika biegu to warunkuje. Bieg na bieżni jest do przodu oraz skrócony. Dlatego jeśli chcemy być bardziej wszechstronni - to najlepszy jest bieg na świeżym powietrzu;
 • bieżnia nie zahartuje organizmu i nie wzmocni odporności tak jak robi to trening outdoor'owy.


Podsumowanie.


De facto nie trzeba jakoś szczególnie podsumowywać tematu. Kwestia jest bardzo prosta i podobna do kwestii zdrowego żywienia. Otóż wiadomo, że to co naturalne i najmniej przetworzone jest najlepsze. Dlatego bieżnia od czasu do czasu jest ok, ale nic nie zastąpi prawdziwych biegów po leśnych ścieżkach, czy innych pięknych miejscach naszej natury.

A Wy często biegacie po bieżni. Wolicie bieżnię czy naturalny krajobraz? Co Was skłania za określonym miejscem treningowym?

Komentarze

 1. Zdecydowanie wolę bieganie na zewnątrz. Do tego skłania mnie przede wszystkim różnorodność treningów do wykonania oraz przebywanie wśród przyrody :)
  Pozdrawiam, Asia z Rodzinka Biega

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Każdy Wasz komentarz jest dla mnie bardzo cenny. Jednakże bez zastanowienia usuwam wszelkie reklamy oraz spam.