Przejdź do głównej zawartości

Nie kupuj tanich herbat, postaw na zdrowie!

herbata i zawartość fluoru

Dla dużej części osób herbata stanowi podstawowy napoju w ciągu dnia. Również część maniaków fitness & wellness korzysta z dobroczynnych właściwości wielu herbat np. zielonej. Dlatego, iż napoje te są smaczne oraz mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie oraz wygląd. Niestety o ile ... nie są tanie.


Otóż duża część osób nie wie, że herbaty stanowią istotne źródło fluoru, czyli dość przewrotnego pierwiastka. W niedużych ilościach jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju kości i zębów. Problem jednak się pojawia w momencie przekroczenia pewnych norm.

Nadmiar fluoru i skutki.


Cytując wikipedię: "Pierwiastkowy fluor, jak i jony fluorkowe, są silnie toksyczne. Zaburza procesy enzymatyczne w komórkach hamując oddychanie tkankowe, przemianę węglowodanów, lipidów oraz syntezę hormonów. Sam fluor i niektóre jego związki działają żrąco powodując głębokie martwice. (...) Związki fluoru obecne np. w żywności dobrze wchłaniają się z dróg pokarmowych (...). Po podaniu doustnym w dużych stężeniach związki fluoru powodują zatrucia ostre, na skutek żrącego działania wydzielającego się fluorowodoru. Dalsze objawy to płytki oddech, kurcz dłoni, drgawki, ślinotok i nudności.(...) Zatrucia przewlekłe małymi dawkami fluoru, czyli fluoroza, objawiają się zaburzeniami w uwapnieniu kości, brunatnym cętkowaniem zębów, zmniejszeniem ruchliwości".

Powyższy cytat może brzmieć straszenie, ale nie popadajmy w skrajności. Fluor
jest pierwiastkiem niezbędnym dla organizmu i jedynie jego nadmiar jest niekorzystny dla zdrowia. Zerknijcie na tabelę poniżej.

zapotrzebowanie na fluor
źródło: Sabina Dołęgowska Joanna Masternak "Stężenia jonów fluorkowych w różnych rodzajach herbat i czynniki je kształtujące" 

Należy zaznaczyć, iż herbata nie jest jedynym źródłem fluoru w diecie. Pierwiastek ten znajdziemy również w wodzie, produktach zbożowych, warzywach liściastych, orzechach, rybach, czy ziemniakach. Dodatkowo fluor stosowany jest w prewencji próchnicy np. w pastach do zębów.
Jak wspomniałem jedynie jego nadmiar bywa szkodliwy. W związku z tym powinniśmy dobierać stosowane przez nas produkty z rozwagą. Dlatego część osób wybiera pasty do zębów bez fluoru. Inni stosują  specjalne filtry na krany. Kolejni ograniczają się do stosowania dobrych jakości herbat. Warto wiedzieć, iż to ostatnie działanie ma często decydujące znaczenie. 

herbata i zawartość fluoru


Zawartość fluoru w herbatach.


Badanie 1
źródło:

Istotne porównanie stężenia fluoru w 38 różnych herbatach przeprowadzili dr Laura Chan, prof. Aradhan Mehr oraz prof. Paula Lynch z Uniwersytetu w Derby. Badanie wykonano za pomocą elektrody selektywnej na herbacie suchej oraz parzonej wrzącą wodą przez 2 minuty. Następnie naukowcy porównali poziom fluorków dla osoby pijącej średnio 1 litr herbaty dziennie (4 kubki).

Wyniki:
- 1 litr taniej supermarketowej herbaty zawiera 6 mg fluoru!
- najwięcej fluoru 6 mg/1 zawierają herbaty czarne
- herbata zielona zawierała blisko 3,3 mg/l. 
- najbezpieczniejszą herbatą z supermarketu okazała się oolong oraz herbata czerwona pu-erh - średnio 0,7mg/l.

Badanie 2.

Brakuje mi do końca danych co do tego badania, które było bodajże z 2005 roku? Jednakże wykazało ono, to co badanie powyżej tzn - najwyższymi zawartościami fluorków charakteryzują się herbaty tańsze, mało znanych firm. Dodatkowo należy zaznaczyć, iż zwiększenie czasu parzenia herbaty powoduje wzrost koncentracji jonów fluorkowych. 

zawartość fluoru w herbatach

Podsumowanie.De facto nic więcej nie trzeba dodawać. Prawda jest jedna - na zdrowiu nie da się zaoszczędzić. Dlatego najlepiej jest stawiać na dobre produkty żywnościowe oraz nie kupować byle jakich produktów.

Bibliografia:
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Fluor
  • Sabina Dołęgowska Joanna Masternak "Stężenia jonów fluorkowych w różnych rodzajach herbat i czynniki je kształtujące" 
  • http://www.ujk.edu.pl/org/sknkalcyt/ourworks/12.pdf
  • http://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2009/9/04%20%20Fluor.pdf
  • http://www.czajnikowy.com.pl/nie-oszczedzaj-na-herbacie-tania-herbata-ekspresowa-zawiera-niebezpiecznie-duzo-fluoru/

Komentarze

  1. masz rację, choć akurat po herbatach to bym się tyle złego nie spodziewała :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Każdy Wasz komentarz jest dla mnie bardzo cenny. Jednakże bez zastanowienia usuwam wszelkie reklamy oraz spam.