Przejdź do głównej zawartości

Jak niebezpieczna jest kuchenka mikrofalowa?

"Kuchenka mikrofalowa sprawia, że jedzenie staje się toksyczne i niebezpieczne dla zdrowia" - takie popularne hasło przedstawia szeroka rzesza osób gardzących obróbką mikrofalową. Część z nich sądzi, że wskazana obróbka termiczna to krok do raka, w końcu jedzenie staje się zmutowane, a przecież jesteśmy tym co jemy. 


Niestety, ale w praktyce popularne frazesy są znacznie bardziej niebezpieczne, niż fale mikrofalowe. 

Cała prawda o mikrofalówce.


Wszystkich przeciwników kuchenki mikrofalowej muszę zasmucić. Otóż badania naukowe nie potwierdziły jakiegokolwiek negatywnego wpływu na jedzenie. Należy jednak pamiętać, aby pokarm przygotowywać w odpowiednich naczyniach. Świetnie się tutaj sprawdza szkło termoodporne, ceramika (bez zdobienia), odpowiednie rodzaje plastiku np. numer 5, papier (bez zdobienia, woskowania).

Mikrofalówka podgrzewa w potrawach jedynie cząsteczki wody. Obróbka trwa znacznie krócej niż w przypadku innych metod obróbki termicznej. Sprzyja to zachowaniu większej ilości witaminy C (7 % więcej), A (20 % więcej), B1 (28 - 50 % więcej) oraz składników mineralnych (brak jakichkolwiek strat). Także bardzo wysoka temperatura zabija efektywniej wszelkie bakterie, w porównaniu np. do gotowania w wodzie. Wbrew wielu opiniom pokarm przygotowany w ten sposób jest bardziej wartościowy pod względem składu. Jedynym największym minusem takiej obróbki termicznej może być smak przygotowanej potrawy. Niestety  przy długiej obróbce cieplnej większość potraw staje się gumowata.

Wiecie, że zawsze staram się podpierać rzetelnymi argumentami / badaniami. W związku z tym zamieszczam odpowiednie linki dotyczące powyższego tematu:

Podsumowanie.


Jak widzicie obróbka termiczna za pomocą kuchenki mikrofalowej nie jest niebezpieczna dla zdrowia i nie powoduje, że pokarm staje się toksyczny. Jednakże trzeba w tym miejscu zaznaczyć, iż wiele osób wkłada do kuchenki pożywienie, które już jest toksyczne i nafaszerowane przeróżną chemią np. hamburgery, pizzę itp.

Komentarze

  1. Jak dobrze przeczytać takie informacje, teraz już bez obaw dalej będę robić pyszne mug cake w mikrofali :D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Każdy Wasz komentarz jest dla mnie bardzo cenny. Jednakże bez zastanowienia usuwam wszelkie reklamy oraz spam.