Przejdź do głównej zawartości

Jak stworzyć najlepszą mini siłownię we własnym domu?

domowa siłownia, home gym
zdjęcie idealnej domowej siłowni mojego podopiecznego

Wiele osób z różnych względów decyduje się na trening w warunkach domowych. Opcję taką często przedkłada nad treningi w fitness klubie. Powodów takiego działania może być wiele. Jednakże najważniejsze w tym całym założeniu jest odpowiednie wyposażenie swojego domostwa w funkcjonalny sprzęt. 


Dlatego w danym artykule chciałbym pomóc osobom, które zastanawiają się nad stworzeniem własnej domowej siłowni. Chciałbym tym samym wskazać na sprzęt, który przyczyniłby się do najbardziej efektywnego treningu, a zakupione "zabawki" nie pochłonęły kilku miesięcznych wypłat.

Sposób by stworzyć idealną mini siłownię:


1. Postaw na wolne ciężary. Pamiętaj, iż wolne ciężary najbardziej stymulują nasze ciało, ponieważ oprócz mięśni głównych, pracują również te stabilizujące. Przy maszynach ruch jest de facto od górnie wyznaczany po pewnym torze. W związku z tym ćwicząc na wolnych ciężarach szybciej osiągniesz cel, wykonasz znacznie więcej ćwiczeń oraz nauczysz się różnej techniki ćwiczeń. Niestety duża część ludzi idzie na łatwiznę, w związku z tym zakupuje wymyślny kolorowy atlas, na którym dumnie posiedzi i powyciska raptem 2 sztabki obciążenia.
2. Nawiązując do punktu powyższego - odpuście sobie wszelkie wymyślne atlasy. Wydacie jedynie dużo kasy, a z czasem będziecie płakali, że pękła linka, zluzowały się śruby, czy kot podrapał tapicerkę.
3. Absolutnym minimum jest ławka regulowana (400 - 500 zł) + para hantli regulowanych (150 zł). Oczywiście z czasem warto w miarę możliwości powiększyć swoją siłownię. Dlatego też w dalszej perspektywie można pomyśleć o gryfie prostym (120 zł), a z czasem i łamanym (150 zł). Kolejnym krokiem powinien być zakup regulowanych stojaków (ok. 200 zł) tak aby mogły służyć zarówno do przysiadów, jak i do wyciskania sztangi na klatkę . Osoba bardziej zamożna w pieniążki oraz miejsce może nabyć stojak wielopoziomowy (ok. 400 zł), lub klatkę rack (przykład na zdjęciu na samej górze). Nową taką klatkę można już kupić  od 1200 zł i jest to de facto największy koszt. Pamiętajcie tez o obciążeniu (100 kg ok 600 zł). Ogólnie rzecz biorąc zliczając wszystko powyżej możemy zamknąć się w okolicy 2700 zł. Uzyskacie wtedy pełen wypas. Oczywiście kto sprytny może poszukać używanego sprzętu - kwota wtedy znacząco zmniejszy się.
4. Kupując ławkę treningową zawsze wybierajcie wzmocniony model, który nie rozklekocze się po kilku użyciach. Pamiętajcie, że chodzi tutaj o Wasze bezpieczeństwo, wiec nie oszczędzajcie na tej rzeczy. Zawsze patrzcie w notkę informacyjną ławki i to ile wytrzymuje obciążenia.
5. Kupując obciążenie  nigdy nie kupujcie niczego z dopiskiem - bitumiczne. Jest to masa piaskowa pokryta plastikiem. Uderzając w coś takim hantlem możecie liczyć na piaskownice na podłodze. 
6. Chcecie jeszcze urozmaicić sobie treningi w domu? Jeśli tak to pomyślcie nad czajnikiem, czyli kettlebell. Fajnym uzupełnieniem będzie również TRX

A Wy co macie za sprzęt w swojej domowej siłowni?
Co polecacie innym do kupna?

Komentarze

  1. Domowa siłownia to naprawdę fajny pomysł, jeśli ktoś jest domatorem. Moja kolekcja to hante, gryf prosty, obciążenie do 60 kg, stojak regulowany na sztangę (do wyciskania oraz do przysiadów), ławka regulowana. Choć teraz od kilku miesięcy przerzuciłam się na klasyczną siłownię, domowy sprzęt prawdzał się znakomicie i nie zajmował dużo miejsca przy przechowywaniu. Od siebie dodam, że w domowej siłowni nie powinno też zabraknąć drążka do podciągania, no chyba że ma się już klatkę z drążkiem.
    Moje marzenie to osobna siłownia w garażu lub innym osobnym pomieszczeniu - może kiedyś ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdecydowanie popieram, praca nad sobą w domu to chyba najlepszy sposób na zaoszczędzenie czasu związanego z dojazdem na siłkę w mieście. Oczywiście aby nie zrobić sobie krzywdy przydałoby się mieć już jakieś doświadczenie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Każdy Wasz komentarz jest dla mnie bardzo cenny. Jednakże bez zastanowienia usuwam wszelkie reklamy oraz spam.