Przejdź do głównej zawartości

Plastik nie jest fantastik!

Plastik nie jest fantastik!

Era XXI wieku to era wszechogarniającego plastiku. Począwszy od plastikowych zabawek, samochodów, butelek, pudełek na jedzenie, a kończąc nawet na plastikowych osobach. Fala uprzemysłowienia przyniosła szybkie oraz tanie metody wytwórstwa. Przyniosła też szereg różnych zagrożeń dla zdrowia.


Pokaż plastik z którego korzystasz, a powiem co Cię czeka.


W dzisiejszym, krótkim temacie chciałbym opowiedzieć o rodzajach plastikowych opakowań i butelek, w których trzymamy jedzenie, wodę, czy napoje. Temat jest o tyle istotny, ponieważ rodzaj plastiku warunkuje określony wpływ na nasz organizm.


źródło www.greensign.pl
źródło: www.greensign.pl

Rodzaje wyrobów plastikowych:

1. PET - jest najczęstszym rodzajem opakowań. Przykładem może być butelka z wodą. Plastik ten nawet po dokładnym umyciu wydziela substancje o działaniu zbliżonym do estrogenów. Dlatego też może powodować problemy hormonalne.
2. HDPE (polietylen). Stanowi jeden z najbezpieczniejszych plastików, który można wielokrotnie używać. 
3. PCV (polichlorek winylu) - wydziela szkodliwe dla zdrowia dioksyny. Tworzywo to używa się jako folię do pakowania żywności.
4. LDPE (polietylen o małej gęstości) - można go używać wielokrotnie. Jest jednak mniej bezpieczny niż plastik 2 oraz 5. 
5. PP (polipropylen). Kolejny z najbezpieczniejszych plastików. Przykład zastosowania - opakowania żywności. 
6. PS (polistyren) - popularny styropian, który wydziela szereg toksyn. Przykład: przykrywka do jednorazowych kubków na kawę, tacki na warzywa.
7. Wszelkie pozostałe sztuczne opakowania, które powinno się wystrzegać jak ognia. Często znajdziemy tam np. toksyczny bisfenol A (BPA).

Jak widzimy powyżej najbezpieczniejsze opakowania to nr. 2 i 5 oraz ciut mniej bezpieczny numer 4. Pozostałe opakowania najlepiej unikać.

Podsumowanie.


Wszędzie dookoła może czaić się wróg, a jednym z nich mogą być opakowania plastikowe. Dlatego jeśli zależy Wam na zdrowiu, to wybierajcie te odpowiednie a najlepiej przerzućcie się na kartonowe oraz szklane.

Komentarze

 1. Dlatego ja mam czajnik filtrujący (Brita) i nie kupuję wody butelkowanej... :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A co z silkonem? Bezpieczny czy lepiej unikac?
  Po tytule postu spodziewsła się że będziesz nakłaniał do przerzucenia się na szkło, co ogólnie jest fajnym pomysłem ale do noszenia na uczelnie/do pracy jeśli nie jedzie się samochodem to niestety za ciężko..
  Udało Ci się gdzieś znaleźć pojemniki z bezpiecznego plastiku? Podziel się z czytelnikami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety z silikonem też jest różnie :/
   Jeśli jego już wybieramy to powinniśmy patrzeć, czy na opakowaniu jest symbol łyżeczki i kieliszka. Warto też zobaczyć, czy pojemnik posiada atest Państwowego Zakładu Higieny (PZH).
   A co do plastiku to ja używam do przechowywania i przenoszenia żywności pojemniki "sistema". Są to tworzywa bezpieczne nr. 5 i w dodatku BPA free i można stosować w mikrofali.

   Usuń
 3. Ostatnio też właśnie myślałam o tym, że plastik praktycznie otacza nas wszędzie.. Bardzo ciekawy wpis. Lubie takie, po których czuje się bardziej "świadoma" pewnych kwestii. Dzięki!

  Jeśli chcesz poznać mój sposób blogowania, zapraszam na:
  http://behealthylady.blogspot.de

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo przydatny i potrzebny wpis. Szczególną uwagę trzeba przykładać przy kupnie plastikowych pojemników, w których przechowujemy jedzenie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Każdy Wasz komentarz jest dla mnie bardzo cenny. Jednakże bez zastanowienia usuwam wszelkie reklamy oraz spam.