Przejdź do głównej zawartości

Odżywki i suplementy? Brać, czy nie? Co biorę ja?

suplementy oraz odżywki w sporcie

Życie sportowca nawet amatora to określony reżim treningowy. Wiadomo, iż nikt nie żyje samymi ćwiczeniami  i czasami brakuje sił, aby należycie zachować sportową dyscyplinę. W takim wypadku mogą przyjść z pomocą odżywki oraz suplementy.


Odżywki i suplementy nigdy nie zastąpią prawdziwego i dobrze zbilansowanego jedzenia oraz treningu.


Niestety duża część osób posiada kulawą dietę, a ich trening pozostawia wiele do życzenia. Osoby te narzekają, iż nie widzą po sobie odpowiednich efektów. Wszelkie niepowodzenia sylwetkowe usprawiedliwiają albo słabymi genami, brakiem pieniędzy na dietę, czy przepracowaniem. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że duża część wspomnianej grupy ma jakimś cudem pieniądze na wspomaganie, czy to w postaci odżywek, czy nawet farmakologii. W ich ocenie jeśli ktoś dobrze wygląda to po prostu musi dużo brać. Niestety prawda jest bolesna ale efekty powstają poprzez trening, który powoduje mikorourazy mięśni. Następnie jedząc w sposób prawidłowy i odpowiednio regenerując się dochodzi do "leczenia ran wojennych". Efektem może być wzrost siły, wytrzymałości, masy mięśniowej itp. 

Odżywki i suplementy stanowią naturalną grupę dodatków niezbędnych dla zdrowia.


Grupa ta de facto staje się przydatna, w momencie gdy chcemy uzyskać szybką podaż określonego składnika endogennego lub też spożyć go w określonej ilości. Przykładowo, aby spożyć 2 gramy kreatyny w sposób bez użycia suplementacji - należałoby zjeść 450 g wołowiny. Sportowcy stosują na spokojnie dawki tego suplementu od 5 do 10 g na dzień. W związku z tym zjedzenie w takich wypadkach ponad 1,5 kg mięsa wydaje się być niewykonalne.

Jakie suplementy i odżywki stosuję osobiście?


Akurat osobiście od lat używam takie same grupy produktów. 

Należą do nich:
 • odżywki białkowe, które używam jako dodatek do porannej owsianki. Po pierwsze - pokrywają moje dzienne zalecane spożycie białka. Po drugie - nadają smaku do tego codziennego posiłku. W związku z tym staram się zakupywać co jakiś czas nowe smaki. Czasem odżywki białkowe stosuję w momencie braku jakiegoś produktu typowo białkowego jak mięsa, czy nabiału. Wtedy też moim szybkim posiłkiem jest ryż + odżywka białkowa + słonecznik / pestki z dyni + mało-słodki owoc np. jabłko. 
 • przedtreningówki. Grupa ta stanowi z reguły substancje, które mają lekko stymulować oraz zwiększać wydolność organizmu na treningu. W ich skład standardowo wchodzą: kreatyna, kofeina, guarana, beta-alanina, witaminy z grupy B, aminokwasy.
 • BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione. Stosowane są głownie w celach antykatabolicznych. Inaczej mówiąc zabezpieczają tkankę mięśniową przed spadkiem, np. w przypadku długiej i męczącej aktywności fizycznej.
 • kreatyna - uznawana jest za najlepszy naturalny i legalny środek anaboliczny stosowany przez osoby uprawiające sporty siłowe, gdyż daje dobre przyrosty siły i beztłuszczowej masy. Dodatkowo ze względu na udział kreatyny w metabolizmie wysiłku fizycznego, preparat ten również poprawia wytrzymałość sportowców. 
 • witaminy i minerały. Stosuję w momencie wyjątkowo ciężkich okresów treningowych lub gdy moje dzienne spożycie warzyw, czy owoców jest trochę mniejsze.


Jakie stare zapasy odżywek posiadam?


moje stare odżywki i suplementy

Na zdjęciu powyżej od lewej mamy: aminokwasy, witaminy i minerały, monohydrat kreatyny oraz na końcu kolagen. De facto dwie ostatnie puszki są całe i praktycznie nie używane od 6 mc. Czekają na inne czasy.

Co zakupiłem ostatnio?


zakupione odżywki z MyProtein

Kupiłem taki oto zestaw supli z firmy MyProtein.
Widzicie na nim:


Podsumowanie.


Jak widzicie odżywki i suplementy to żadna magia. Sam bardzo sobie chwalę wspomniane grupy produktów, jak i co jakiś czas zakupowane produkty firmy MyProtein.

A Wy jakie suplementy stosujecie? Przyznać się? :)

Komentarze

 1. Chciałabym włączyć BCAA, ale chyba szkoda mi pieniędzy na to ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie... Izolat, bcaa, pre workout, kreatyna obecnie odstawiona, ale tez sie pojawia ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Każdy Wasz komentarz jest dla mnie bardzo cenny. Jednakże bez zastanowienia usuwam wszelkie reklamy oraz spam.