Przejdź do głównej zawartości

Przyczyny tracenia czasu w drodze do sukcesu

Przyczyny tracenia czasu w drodze do sukcesu

Wiele osób chce realizować swoje osobiste cele w tym te sylwetkowe. Jednakże każda droga jest usłana wieloma przeszkodami dnia codziennego, które trzeba odpowiednio pokonywać. Na część z nich mamy mniejszy, a na część większy wpływ. 


Istnieją dwie grupy przeszkód, które spowalniają nas w drodze do sukcesu: zewnętrzne i wewnętrzne.


Zewnętrzne - mamy na nie wpływ pośredni. Zaliczymy do nich m.in:
 • drogę do pracy / siłowni / domu - nasz wybór w tym miejscu z reguły ogranicza się do środka komunikacji albo pory przejazdu. W związku z tym bardzo często element ten może nas skutecznie spowolnić, a zwłaszcza w dużych miastach.
 • kolejki w sklepach, urzędach - w tym miejscu wybór może ograniczyć się do mniej zatłoczonego sklepu albo urzędu.
 • telefony od różnych osób - w moim wypadku świetnie sprawdza się blokowanie wszelkich dziwnych numerów w opcjach telefonu. Duża część z nich należy do telemarketingowców, a te możecie sprawdzić w wyszukiwarce google. Dodatkowo nigdy nie odbieram telefonów prywatnych / anonimowych - jeśli ktoś nie chce ujawnić swojej tożsamości, to ja nie mam ochoty tracić na niego czas.
 • awarie urządzeń - opcja totalnie nie do przeskoczenia, a szkoda.
 • brak punktualności innych osób, z którymi jesteśmy umówieni - tutaj jedynie może sprawdzić się opcja asertywnego wytłumaczenia, iż należy liczyć się z czasem innych osób. Oczywiście spóźnialstwo danej osoby może nie być celowe i to warto mieć na uwadze.
 • zostawanie w pracy po godzinach - te kwestie powinna warunkować umowa o pracę. Jednak często wiele osób nie jest w stanie wyłamać się z tego schematu, co tym bardziej cieszy pracodawcę. 
Wewnętrzne - mamy na nie bezpośredni wpływ. Zaliczymy do nich m.in:
 • brak wiedzy - często powoduje, iż bezsensownie błądzimy i tym samym tracimy czas. W tym miejscu z pomocą może przyjść fachowa literatura, kursy, studia czy artykuły branżowe.
 • brak doświadczenia - w tym miejscu pomocna może być osoba, która mierzyła się z podobnym problemem, czy tematem. Zwracajmy się z prośbą o pomoc do specjalistów z określonej branży. Posiadają one doświadczenie oraz wiedzę opisaną punkt wyżej. Niestety w ludzkiej świadomości jeszcze często widnieje przekomarzający nurt "ja wiem najlepiej".
 • brak motywacji - mam nadzieję, iż ten artykuł wyjaśni Wam wspomnianą kwestię: http://www.albertkosmider.pl/2013/10/motywacja.html
 • brak asertywności. Asertywność to w skrócie umiejętność przekazania swojego punktu widzenia w sposób neutralny dla innych osób oraz nienaruszający własnego poczucia wartości. Brak tej cechy może powodować, iż będziemy łatwo manipulowani albo kierowali się zachowaniami agresywnymi. Tutaj mogą sprawdzić się różnego rodzaju kursy psychoterapeutyczne.
 • niezdyscyplinowanie - cecha bardzo ciężka do zmiany. W moim wypadku dyscypliny nauczył mnie sport.
 • spóźnialstwo - nastawiaj zegarek nawet kilkanaście minut do przodu jeśli nie jesteś być wszędzie na czas. W mej ocenie lepiej jest być za wcześnie niż za późno.
 • gadatliwość - w życiu liczą się czyny, a nie ciągłe wywijanie językiem. Warto jest czasem pomyśleć, czy nasza gadatliwość nie znajduje się powyżej normy. Jeśli łapiemy się na tym, iż nie zdążamy na czas z zadaniem, czy nawet treningiem poprzez naszą pasję do rozmowy - to powinniśmy wiedzieć co jest przeszkodą.
 • brak komunikacji - kiepska komunikacja to również problem. Może powodować brak jasnych komunikatów między osobami i tym samym powodować niejasności.
 • brak porządku - często prowadzi do tego, iż tracimy czas na szukanie różnych przedmiotów np. telefonu, kluczy, dowodu osobistego itp. Wśród wielu osób jest to element nad wyraz spowalniający.
 • brak organizacji - jeśli ten element kuleje, to warto pomyśleć nad organizerem, odpowiednimi aplikacjami na telefon, kartkami na lodówkę i innymi sposobami, które pozwolą Ci kontrolować Twój grafik oraz codzienne zadania.


Podsumowanie.


Ogólnie rzecz biorąc większość ludzi nie potrafi racjonalnie gospodarować własnym czasem m.in. poprzez wyżej wymienione przeszkody. Większość spowodowana jest cechami ściśle związanymi z osobowością człowieka, które należałoby odpowiednio przebudować. Jak wiemy nie każdy jest podatny na zmiany, a nawet nie przejawia ku temu chęci. Dzięki temu nie każdy zostaje zwycięzcą!

A Wy jak sobie radzicie z codziennymi przeszkodami?

Komentarze