Przejdź do głównej zawartości

Fibromialgia - ciągłe zmęczenie i zespoły bólowe

Fibromialgia - punkty spustowe

Chciałbym Wam dzisiaj opisać pewną chorobę nazywającą się fibromialgia, która może ona być przyczyną wielu niepowodzeń sportowych. Pomimo, iż sama nazwa wydaje się dość egzotyczna, to obecność tej przypadłości dotyczy nawet do 10 procent społeczeństwa.Czym jest fibromialgia i jakie ma objawy?Fibromialgia jest zespółem chorobowy, który charakteryzuje się uogólnionym bólem w układzie ruchu z występowaniem wrażliwych na ucisk punktów spustowych. Podczas choroby towarzyszy uczucie przewlekłego zmęczenia, uczucie sztywności oraz sen nie powodujący poczucia odpoczynku. Występuje ból karku promieniujący do szyi i barków oraz ból dolnej części pleców promieniujący ku górze.

U znacznej części chorych występują również objawy spełniające rozpoznanie zaburzeń psychicznych np.: lęk, hipochondria, depresja. Mogą również wystąpić kłopoty z jelitami: od zaparć po biegunki.


Przyczyny choroby.Niestety ta kwestia nie jest do końca poznana. Przypuszcza się jednak, że wpływ na chorobę może mieć zaburzenie czwartej fazy snu (NREM), niskie stężenie serotoniny w płynie mózgowo-rdzeniowym oraz somatomedyny C (mediator działania hormonu wzrostu) i podwyższone stężenie substancji P (neuroprzekaźnik, który może odpowiadać za przekazywanie bodźców bólowych).

Jak rozpoznać chorobę?


Chorobę rozpoznaje się na podstawie następującego kryterium:
 • występowanie chronicznego bólu po obu stronach ciała przez minimum 3 miesiące.
 • występowanie dolegliwości bólowych w przynajmniej 11 na 18 punktach spustowych. Należy do nich: potylica, dolna część kręgosłupa szyjnego, mięśnie czworoboczne, początkowa część mięśni nadgrzebieniowych, długie żebro przy mostku, nadkłykieć boczny kości ramiennej, górne zewnętrzne kwadraty pośladków, krętarz większy, kolana po obu stronach.


Jakie jest leczenie?


W leczeniu choroby stosuje się łagodne metody fizjoterapeutyczne takie jak: masaż i ćwiczenia bierne. Próbuje się eliminować tkliwości w bolesnych punktach poprzez zastosowanie miejscowej krioterapii i/lub środków znieczulających. Szczególne znaczenie mają również psychoterapie grupowe, trening autogenny, biologiczne sprzężenie zwrotne, a czasem leki przeciwdepresyjne.

uniknąć choroby

Jak uniknąć zachorowania - metody prewencji?


Jest to najistotniejszy dla nas element. Otóż w pewnym stopniu możemy zapobiec chorobie poprzez unikanie przewlekłego stresu, i poprawie kondycji fizycznej. Kortyzol może wywoływać i zaostrzać fibromialgie.
Prawidłowe żywienie jest również kluczem do bycia zdrowym. 

Dlatego należy:
 • jeść więcej świeżych produktów spożywczych (konserwanty nie sprzyjają naszym jelitom);
 • unikać kofeiny (może zaburzać sen);
 • omijać warzywa psiankowate np. pomidory, ziemniaki i oberżyny (mogą pogorszyć zapalenie stawów);
 • spożywać dużo omega 3 (zmniejszają stany zapalne);
 • unikać drożdży (przyczyniają się do wzrostu grzybów w organizmie i potęgują ból);
 • zmniejszyć spożycie węglowodanów (90% pacjentów z fibro charakteryzuje się słabym funkcjonowanie nadnerczy, co ma wpływ na metabolizm węglowodanów);
 • wyeliminować glutaminian sodu (stymuluje receptory bólu)

Na koniec pamiętajcie, że ważna jest jak najwcześniejsza wizyta u lekarza, gdy zauważymy u siebie objawy choroby.

Bibliografia:
Witold Tłustochowicz "Ból w chorobach stawów"
http://www.printo.it/pediatric-rheumatology/information/Polonia/12.htm
http://pl.wikipedia.org/wiki/Fibromialgia
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kregoslup/fibromialgia-choroba-objawiajaca-sie-bolem-miesni-i-kosci_33702.html
http://www.cz.info.pl/kobieta-2/2986-zasady-zywienia-przy-fibromialgii

Komentarze

 1. Żyjemy w dosyć "pokręconych" czasach. Większość tych chorób bierze się właśnie od stresu, który zaburza tzw."zdrową chemię" naszego organizmu. Stres na co dzień, harowanie za grosze w pracy, korpoludki, zbyt duże tempo życia....
  To smutne...
  Dobry wpis. Dużo się dowiedziałam. Dzięki:-)!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie stosowałbym w ogóle przy leczeniu tej choroby chemii w postaci antydepresantów ( {medycyna rok II} - powodują alergie, są przyczyną zaburzeń równowagi, snu i pamięci, wywołują u osób w wieku średnim 30-40lat parkinsona i mają wiele innych działań ubocznych), raczej medytacja i psychoterapia polegająca na rozmowie oraz nauce technik relaksacyjnych tutaj im pomoże.
  Pozdrawiam raz jeszcze;-))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, tylko czasami jest do tego stopnie rozwinięta depresja, że mogą się pojawić myśli samobójcze i niestety w takim wypadku jest konieczna farmakologia. Według literatury, którą przejrzałem zdarzają się takie wypadki w wyżej wymienionym zespole. Tak, więc tutaj mają głos specjaliści, a nie nasza subiektywna ocena.

   Usuń
  2. Zresztą wystarczy poczytać trochę badań medycznych na ten temat. Przykład jeden z wielu:
   http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21750003

   Usuń
 3. A to mnie nie dotyczy :P ciśnie mnie tylko 1 punkt spustowy umiejscowiony gdzieś na czworobocznym ale pomiędzy kręgosłupem a łopatką. Czasem jest tak upierdliwy że mam ochotę sobie urżnąć część pleców :P

  OdpowiedzUsuń
 4. uwielbiam Twojego bloga! zawsze dowiaduję się mnóstwa nowych i interesujących rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Każdy Wasz komentarz jest dla mnie bardzo cenny. Jednakże bez zastanowienia usuwam wszelkie reklamy oraz spam.