Przejdź do głównej zawartości

Skręcenie stawu skokowego

staw skokowy

W obecnej porze roku, możemy zaobserwować wiele osób, które chcą poprawić swoją kondycję lub stan zdrowia poprzez bieganie. Część robi to przez okres stały i niezależny od pory roku. Inni z kolei w sposób sezonowy. Obie grupy może "dopaść" najczęstszy uraz, jakim jest skręcenie stawu skokowego.


Skręcenie – jest to uraz polegający na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie. Na skutek skręcenia może dojść do uszkodzenia torebki stawowej, więzadeł, chrząstki stawowej, a niekiedy także uszkodzenia fragmentów kostnych. Główne objawy wszelkich typów skręceń to: ból w okolicy stawu, ograniczona jego ruchomość, obrzęk, wysięk śródstawowy oraz krwawy wylew w miejscu uszkodzonych włókien torebki stawowej.

Wyróżniamy zasadniczo 4 stopnie skręcenia:

- I stopnia. Charakteryzuje się niewielkim uszkodzeniem więzadeł. Towarzyszy mu niewielki łagodny ból oraz nieduża opuchlizna. Działanie stawu nie jest ograniczone. Czas leczenia to ok. 2 tygodnie.
- II stopnia. Jest stanem poważnym, z częściowym uszkodzeniem włókien więzadeł. Ból może towarzyszyć w trakcie odpoczynku, z kolei zawsze podczas np. chodzenia/biegania. Występuję też ograniczenie ruchomości stawu. Proces pełnego dochodzenia do zdrowia wynosi od 2 do 3.
- III stopnia. Charakteryzuje się całkowitym zerwaniem więzadeł. Towarzyszy mu ostry ból, utrata ruchomości oraz stabilności stawu. Dodatkowo w okolicy stawu pojawia się duży obrzęk. Może być konieczny w tym miejscu zabieg unieruchamiający staw skokowy. Czas leczenia od 4 - 12 tyg.
- IV stopień. Jest stanem z objawami dotyczącymi III stopnia, wraz z oderwaniem kawałka kostnego (złamanie awulsyjne). Powrót do pełnego zdrowia wynosi od 3 do 6 miesięcy.

Postępowanie w przypadku danego urazu (zasada DPRICEMM):

- D - diagnoza (diagnose) - ocena urazu oraz stanu stawu skokowego. Oczywiście najlepiej przez lekarza. Może być konieczne: badanie fizykalne / rezonans magnetyczny / RTG czy USG.
- P - ochrona (protect) - zabezpieczenie przed ewentualnym pogorszeniem urazu.
- R - odpoczynek (rest) - odciążenie chorej kończyny, czasami nawet z użyciem kul, zwykle do czasu ustąpienia bólu.
- I - lód (ice) - zimne okłady zmniejszają obrzęk i łagodzą ból, stosowane kilka razy dziennie przez kilka dni, skutecznie łagodzą dolegliwości.
- C - kompresja (compression)- owijanie kostki bandażem elastycznym przez pierwsze dni po urazie pozwala zmniejszyć obrzęk i usztywnić kostkę, opatrunek nie może być jednak założony zbyt ciasno, ponieważ może zaburzać krążenie krwi. Można zastosować też taping, który wspomoże zmniejszanie się obrzęku i powrót do zdrowia.
taping kostka
źródło: Dr. Agata Błaszczyk "Fizjoterapia po skręceniu stawu skokowego"

- E - uniesienie (elevation) - uniesienie kończyny ma zapewnić zmniejszenie obrzęku oraz bólu. Nadaje się do tego celu np wałek ze zrolowanego koca.
- M - farmakoterapia objawowa (medication) - stosowanie leków z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych (najczęściej diclofenac, ibuprofen, ketoprofen),  masaż ręczny z maścią przeciwobrzękową oraz przeciwbólową np. fastum, naproxen
- M - jak najwcześniejszy ruch (mobilisation). Przykłady w tabeli poniżej.
leczenie skręcenia
źródło: Dr. Agata Błaszczyk "Fizjoterapia po skręceniu stawu skokowego"

W przypadku utrzymywania się objawów funkcjonalnej niestabilności stawu wskazane rozważenie kontynuacji programu rehabilitacji do 6 m-cy, a przy braku efektów ewentualna rekonstrukcja operacyjna oraz stabilizacja.

Czego należy unikać zwłaszcza do momentu uszczelnienia naczyń krwionośnych:

- ciepłych kąpieli oraz kompresów
- maści rozgrzewających
- aspiryny, ponieważ powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych
- obciążania stopy
- nie przykładać lodu bezpośrednio na skórę, tylko przez gazę, cienkie ubranie lub ręcznik papierowy. Pozwoli to uniknąć odmrożeń i nie zaburzy odżywiania tkanki.

Sposoby przyspieszenia dalszego procesu rehabilitacji tzw. opieka pourazowa:

- taping,
- masaż sportowy,
- ćwiczenia korekcyjne,
- trening siłowy początkowo izometryczny
- noszenie odpowiedniego obuwia,
- jedzenie wysokiej jakości żywności,
- odpowiednia ilość snu 8-9 h.

Uwaga na koniec: nie jestem lekarzem, poradnik ma charakter informacyjny i nie zastąpi konsultacji z osobą o uprawnieniach medycznych.

Źródła: - Dr. Agata Błaszczyk "Fizjoterapia po skręceniu stawu skokowego"
 Leigh Brandon "Anatomia w urazach sportowych"

- www.wikipedia.pl

Komentarze

 1. Jak samemu rozpoznać, że jest to skręcenie stawu skokowego? Czy charakteryzuje się to jakimś specyficznym bólem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dominujące objawy skręcenia to:ból w okolicy stawu, ograniczający jego ruchomość;
   obrzęk i krwawy wylew w miejscu uszkodzonych włókien torebki stawowej; wysięk śródstawowy. Przeważnie występuje gdy nasza stopa zostanie skręcona nadmiernie w kierunku wnętrza naszej pionowej osi ciała.

   Usuń
  2. Kiedyś skręciłam kostkę w lewej nodze, byłam u lekarza ale dostałam maść i miałam jej nie przeciążać...od tego czasu jest ona "słabsza" i bardziej podatna na urazy. Nie wiem dokładnie czy to był staw skokowy...
   Zastosować te ćwiczenia co podałeś wyżej? Zmieni to coś?

   Usuń
  3. Osobiście wielokrotnie miałem skręconą kostkę, do tego stopnia, iż wiązadła uległy znacznemu zanikowi. Wiem, więc po konsultacjach z lekarzami, że noga jest i będzie z reguły słabsza od zdrowej. Dlatego też należy na nią zawszę "uważać". Ten zestaw w artykule jest zestawem, który stosujemy niedługi czas po wspomnianej przypadłości. Osobiście proponowałbym Ci ćwiczenia siłowe w normalnym zakresie ruchu stawu, powiedzmy wspięcia zwykłe / wspięcia odwrotne z hantlami/sztangą. Jeśli z kolei boisz się ponownego skręcenia to może być konieczny ściągacz na kostkę :)

   Usuń
  4. Ściągacz na kostkę to świetny pomysł. Albert jesteś niezastąpiony ;*

   Usuń
 2. Nie wiem czy to akurat było to,ale jak towarzyszył mi ból właśnie z tyłu kostki to stosowałam kilka z powyższych rad i pomogło:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam, a czy mógłbyś polecić jakieś lektury w związku z urazami mięśniowymi? Jako trener pewnie coś o tym wiesz:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najbardziej polecę tą książkę: Leigh Brandon "Anatomia w urazach sportowych" dostaniesz ją np. w Empiku.

   Jest przystępna,fajnie opisana i miło się czyta :)

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo :)
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  3. tutaj masz linka do książki, którą zamówisz przez internet i to znacznie taniej niż w empiku

   http://muza.com.pl/product.php?id_product=40

   Usuń
 4. Miałam skręcony staw skokowy, niestety przy zmianie pogody nadal czuję ból

  OdpowiedzUsuń
 5. No to koniecznie jakiś dobry fizjoterapeuta / ostrów wielkopolski na pewno się przyda. Wiem, że wiele osób decyduje z rehabilitacji po takich urazach, ale niestety wtedy częściej mogą się one odnawiać. Nie ma z tym żadnych żartów.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Każdy Wasz komentarz jest dla mnie bardzo cenny. Jednakże bez zastanowienia usuwam wszelkie reklamy oraz spam.