Przejdź do głównej zawartości

Szyszynka i magiczna melatonina


Szyszynka jest bardzo ciekawym gruczołem wydzielania wewnętrznego. Ma stosunkowo nieduże rozmiary.  Jej długość to 5–8 mm, a szerokość 3–5 mm. Wydziela substancje hormonalne: melatoninę, noradrenalinę, serotoninę oraz hormony hamujące wydzielanie gonadotropin odpowiedzialnych za dojrzewanie płciowe. Ciekawą kwestią jest też, to, że szyszynka produkuję dimetylotryptaminę-DMT (psychodeliczną substancję psychoaktywną). Szczególnie duży poziom danej tryptaminy jest produkowany w momencie śmierci. Naukowcy uważają, że DMT ma za zadanie przygotować osobę umierającą do zgonu i tym samym jakby ją "uspokoić" poprzez pozytywne wizje. Z kolei Indianie (używają do swoich rytuałów DMT), czy też mistycy sądzą, że dana trytpamina po prostu otwiera nam wrota do świata poza ciałem. Wielu mistyków wierzy, że pełne uruchomienie funkcji szyszynki otwiera w człowieku wielkie zdolności telepatyczne. Mają oni dany gruczoł za swoiste trzecie oko. Dzisiejsza medycyna nie wie zbyt dużo na temat szyszynki, ale już starożytni grecy pisali, że ten maleńki gruczoł łączy człowieka z Rzeczywistą Prawdą. Jakby nie było, to do tej pory wiele funkcji szyszynki nie zostało jeszcze poznanych. 

Poniżej filmy na ten temat: 

Dziś chciałbym szczegółowo omówić najistotniejszy hormon szyszynki, czyli - melatoninę. Melatonina została odkryta w roku 1950 przez dermatologa Aarona Lernera. Dalsze badania nad nią przyniosły wiele ciekawych wniosków. Receptory melatoniny odnaleziono w podwzgórzu, przysadce mózgowej, siatkówce, nerkach, nadnerczach, jajnikach oraz w układzie limfatycznym. Istnieją dowody na jej właściwości antynowotworowe. Melatonina wywiera, też wpływ na wydzielanie gonadotropin (hormony wpływające na gruczoły rozrodcze, tym samy więc na czynności naszych organów płciowych). Stwierdzono także, że hormon szyszynki jest najlepszym przeciwutleniaczem (czyścicielem organizmu ze szkodliwych dla zdrowia wolnych rodników). Melatonina reguluje też rytm snu. W nocy zwiększa się poziom melatoniny, który wytwarza szyszynka. Dzięki melatoninie możemy spać, co ma istotne znaczenie podczas odpoczynku. Sam odpoczynek jest niezbędny do prawidłowej regeneracji naszego organizmu.

Melatonina jest organicznym związkiem chemicznym, pochodną tryptofanu. Chcę tutaj nadmienić, że do jej produkcji sprzyja jedzenie: mleka, serów, mięsa, bananów, soi, jaj, ziaren słonecznika (są to główne źródła tryptofanu). Wytwarzanie melatoniny pozostaje pod hamującym wpływem światła, tak, więc ekspozycja organizmu w porze snu na oświetlenie powoduje znaczne zmniejszenie syntezy i uwalniania melatoniny. Wniosek: powinniśmy spać w ciemnym pomieszczeniu oraz odpowiednio odżywiać się (polecam pośrednio mój artykuł na podobny temat: "Szczęśliwy styl życia

Na rynku istnieje jest wiele rodzajów środków ułatwiających zasypianie. Melatonina w odróżnieniu od nich działa w sposób całkowicie naturalny. Ma na celu uzupełnienie niedoboru substancji, którą organizm powinien wydzielać samodzielnie. W przeciwieństwie do innych substancji nasennych melatonina ma za zadanie sprawić, by sen stał się naturalny. Tak, aby osoba stosująca go zasypiała i budziła się o regularnych porach, a sen nie był przerywany. Zalecana jest głównie osobom, które pracują w trybie zmianowym oraz przemieszczają się w obszary innej strefy czasowej. 

Poniżej unormowany, prawidłowy wykres faz snu.
U osób żyjących w sposób nieunormowany, często przepracowanych, czy też źle odżywiących się fazy snu są nieregularne. Zakłócona zostaje, też faza snu długofalowego (ta przy której organizm szczególnie odpoczywa).

Jeśli czujemy się niewyspani, zmęczeni lub też śpimy w niezbyt sprzyjających warunkach to osobiście polecam stosowanie melatoniny. Sam używałem ją w dawkach 5 mg i muszę przyznać, że poczułem znaczne korzyści z jej stosowania. Oczywiście na początek możecie zacząć od dawki 2mg. Melatoninę bez problemu znajdziecie w każdej aptece i to bez recepty :)

Pozostałe ciekawostki dotyczące melatoniny.

Zespól naukowców z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Tulane w Nowym Orleanie wykazał, że melatonina skutecznie hamuje rozwój komórek nowotworowych piersi. Onkolodzy z Monzy stosują ten hormon w praktyce, obok tradycyjnej chemioterapii oraz immunoterapii. Jak pokazują ich badania, u pacjentek otrzymujących melatoninę występuje znacznie szybsza regresja nowotworów piersi, a efekty uboczne  tradycyjnych metod leczenia stają się znacznie mniej dokuczliwe.

Melatonina wpływa na procesy starzenia. Wraz z wiekiem ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się. Jeśli będziemy uzupełniać poziom melatoniny w danym okresie  życia, w którym ulega on naturalnemu obniżeniu, możemy w pewnym stopniu cofnąć efekty procesu starzenia.

Melatonina jest tak zwanym hormonem zależnym od stanu. W przeciwieństwie do estrogenu, który  oddziałuje bezpośrednio na określony organ (jajniki), czy testosteronu (bezpośredni wpływ na jądra), melatonina wpływa  pośrednio na wszystkie organy. Jej zadanie jest wspomagające. Polega na regulacji poziomu innych hormonów oraz utrzymywaniu stanu równowagi lub homeostazy całego ciała. Wzrastający poziom melatoniny ogranicza wytwarzanie jednych hormonów. Malejący, z kolei pobudza wydzielanie innych. Melatonina harmonizuje zatem produkowanie różnych hormonów w taki sposób, by w organizmie  panował holizm.

Melatonina wzmacnia układ immunologiczny. Wraz z wiekiem organizm produkuje mniej  przeciwciał. Skutkiem tego jest rosnąca podatność na infekcje. Badania wykazały, że podawanie melatoniny może  spowodować cofnięcie tego zjawiska.

Melatonina pomaga zabezpieczyć oraz chronić serce. Melatonina jest regulatorem poziomu cholesterolu  we krwi. Przyczyną większości zgonów jest niedomaganie serca oraz choroba wieńcowa.
Testowano cztery grupy szczurów. Pierwszą grupę karmiono normalnie oraz dawano dodatkowo melatoninę.  Druga (grupa kontrolna) była karmiona normalnie, ale nie  podawano melatoniny. Trzecia grupa była karmiona pożywienie, zawierającym dużo cholesterolu oraz melatoninę. Czwarta grupa (kontrolna)  spożywała dietę o dużej zawartości cholesterolu bez melatoniny. Okazało się, że na szczury na normalnej diecie melatonina nie wpłynęła na poziom cholesterolu. Jej oddziaływanie było jednak bardzo widoczne u szczurów karmionych pożywieniem z dużą ilością cholesterolu. Wyniki wskazują wyraźnie, że melatonina zmniejszała negatywne skutki cholesterolu  zawartego w pokarmie.

Pomagając w zachowaniu prawidłowego stężenia cholesterolu, melatonina  sprzyja właściwemu przepływowi krwi. Krew dociera, więc bez przeszkód do narządów płciowych oraz mózgu, których współdziałanie jest niezbędne dla pełnego zamanifestowania seksualności. Melatonina  ma podstawowe znaczenie dla transportu i absorpcji cynku w organizmie oraz na procesy dojrzewania płciowego. Wniosek z tego taki, że ma znaczący wpływ na odpowiedni poziom libido u ludzi.

Melatonina może, też tłumić niekorzystny wpływ hormonów stresu oraz w ten sposób chronić nasze zdrowie. Istotne jest to, że liczne choroby, które z  pozoru nie wiążą się ze stresem, mogą w rzeczywistości być wywołane lub nasilone przez stres.

Są też przesłania, że melatonina może pomagać w utrzymywaniu dobrego wzroku. Jednak należy prowadzić w tym zakresie dalsze badania.

Melatonina modyfikuje syntezę oraz wydzielanie hormonów części gruczołowej przysadki mózgowej. Bezpośrednio przez wpływ na zdolności wydzielnicze komórek przysadki. Pośrednio modyfikując czynność neuronów podwzgórza syntetyzujących neurohormony pobudzające albo hamujące uwalnianie hormonów tropowych. Hormon szyszynki zmienia istotnie proces uwalniania hormonów części nerwowej przysadki, tj. wazopresyny, oksytocyny, modyfikując czynność neuronów podwzgórza syntetyzujących te neurohormony. Obecnie szczegółowo badany jest wpływ melatoniny na hormon wzrostu. Jest coraz więcej przesłanek, że hormon szyszynki ma w danym zjawisku szczególne miejsce. Co prawda udział szyszynki w regulacji syntezy i uwalniania hormonu wzrostu nie został jednoznacznie określony. Jednak wyniki przeprowadzonych w tym zakresie badań wskazywały na hamowanie, pobudzenie, jak oraz brak wpływu melatoniny na badane procesy. Na podstawie wyników niektórych badań można sądzić, że wpływ melatoniny na uwalnianie GH zależy nie tylko od sposobu podania oraz czasu jej stosowania, ale zmienia się też wraz z wiekiem.

Niezależnie od tego jakie wyniki badań wskazują na pobudzający lub hamujący wpływ melatoniny na wydzielanie hormonu wzrostu, to większość badaczy jest zdania, iż szyszynka oraz jej hormon – melatonina zmienia uwalnianie somatotropiny pośrednio, tj. poprzez wpływ na uwalnianie podwzgórzowej somatoliberyny i/lub somatostatyny (GH-IH).

Chcę dodać od siebie, że wielu sportowców zaczyna używać melatoniny w formie suplementacji. Organizm sportowca z reguły ma większe zapotrzebowanie na sen, a przesłanka, że melatonina działa w synergii z hormonem wzrostu (który ma zbawienny wpływ na naszą sylwetkę) dodatkowo kusi.

Podsumowując. Melatonina ma szereg pozytywnych właściwości, szczególnie dla osób zapracowanych, przemęczonych, pracujących w systemie zmianowym, starzejących się, sportowców, czy też chorych itp. 

źródła:
davidlicke.pl
Russel J. Reiter, Jo Robinson "Melatonina twój naturalny cudowny lek."
Dr Walter Pierpaoli.dr William Regelson.Carol Colman "Cud melatoniny"
"The role of the pineal gland and melatonin in the regulation of adenohypophysial hormone synthesis and secretion" Zakład Patofizjologii i Neuroendokrynologii Doświadczalnej, Katedry Patologii Ogólnej i Doświadczalnej,Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
wikipedia.pl
nasen.info.pl

Komentarze

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. świetny artykuł ,bardzo dobrze napisany ,wszystko jasno i przejrzyście wyjaśnione :)
  coś mi się wydaje ,że chyba powinnam zacząć stosować melatoninę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak,zgadza sie,doskonlay artykul.
  Warto by bylo jednak nadmienic ,ze melatonina dziala najlepiej w mniejszych dawkach(czyli nie w mysl zasady: im wiecej tym lepiej)i oferowane na rynku dawki 3,5 lub nawet 10mg-owe sa zbyt wysokie.
  Dawki 1mg sa tu bardziej optymalne.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Każdy Wasz komentarz jest dla mnie bardzo cenny. Jednakże bez zastanowienia usuwam wszelkie reklamy oraz spam.