Przejdź do głównej zawartości

Eugene Sandow – ojciec nowożytnej kulturystyki

Eugene Sandow
Eugene Sandow (02.04.1867 – 14.10.1925) – Pionier zdrowego stylu życia, strongmen, showman, biznesman. Osoba, która zmieniła sposób patrzenia i myślenia o naszych ciałach. Pokazał światu, że można być silnym i jednocześnie umięśnionym przy dobrych proporcjach. Ten blond, niebieskooki sportowiec stał się idolem wielu ludzi kilkadziesiąt lat przed Stevem Reevesem czy Arnoldem Schwarzeneggerem. Obecnie określany jest mianem ojca nowożytnej kulturystyki, dlatego też statuetka z Jego wizerunkiem od 1977r. stanowi trofeum w najważniejszych zawodach kulturystycznych świata – Mr.Olimpia.

Naprawdę nazywał się Friedrich Wilhelm Muller. Urodzony w Królewcu (dzisiejszy Kaliningrad w Rosji), należącym wówczas do Królestwa Pruskiego (od 1871 Cesarstwo Niemieckie). Był synem jednego z najznakomitszych królewskich złotników. Dzięki czemu odebrał w młodości bardzo staranne wykształcenie. Chłopiec w początkowych latach nie przejawiał aspiracji do bycia sportowcem czy chęci do jakichkolwiek ćwiczeń. Lubił głównie przesiadywać w bibliotekach, gdzie zgłębiał wiedzę z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych.

Przełomowy moment w Jego życiu nastąpił w wieku 16 lat. Ojciec w tamtym czasie zabrał Go na wycieczkę do Rzymu. Razem zwiedzali Koloseum oraz muzea, w których zachowaly sie zabytki, ukazujace historie olimpiad, walk gladiatorów oraz pojedynków postaci znanych z mitologii greckiej i rzymskiej. Friedrich wypatrzył jedną ceche charakterystyczną, która go zainteresowała. Otóż zauważył, że rzeźby, rysunki i malowidła eksponowały sylwetki postaci z niepospolitą harmonią oraz muskulaturą. Każda następna chwila Jego życia była przesiąknięta retorycznym pytaniem – czy byloby mozliwe upodobnic swoje ciało do sylwetek starożytnych herosów? Spostrzeżenia dokonane w Rzymie sprawiły, że Friedrich zaczął interesować się historią kultury antycznej, w szczególności wycinkiem o nazwie kalokagatia (pewien szeroko akceptowany ideał wychowania młodzieży). Chłopiec pod wpływem powyższych wydarzeń postanowił, że ropocznie treningi siłowe w sposób progresywny. Jako pierwszy siłacz wykorzystał nowoczesny trening, gdzie ćwiczył w seriach poszczególne partie mięśniowe. Najbardziej intensywny okres treningów trwał trzy lata. Swoje trening zaczął od 2 kilogramowych hantli, w końcu dochodząc do wyciskania jednorącz ponad głowę kulolaski o wadze 100kg.
Eugene Sandow

Następnie ojciec wysłał młodego Fridricha do Brukseli na studia medyczne. Fridrichowi bardzo to odpowiadało, ponieważ mógł tam zgłębiać naukowe podstawy budowy i pracy ludzkich mięśni.

Cyrk w XIX wieku byl nie tylko miejscem popisów dla akrobatów, ale również sceną, na której rozgrywały się krajowe oraz międzynarodowe turnieje w pokazach siły. Często, więc chłopak po zajęciach na studiach udawał się tam, aby wypróbować swoje możliwości w bezpośredniej walce z którymś z atletów. Ojciec Fredricha nie popierał takiego stylu życia syna. Dlatego zbulwersowany wstrzymał pomoc finansową i kazał wracać do domu. Syn odmówił, co skutkowało pozostawieniem go bez grosza przy duszy. Aby, wiec utrzymać się na studiach, zaczął występować w turniejach zapaśniczych, za co otrzymywał pieniądze od organizatorów. Jednocześnie zmienił nazwisko na Sandow, co było oznaką lojalności wobec ojca, który nie życzył sobie szargania rodowego nazwiska po cyrkach. Dalsze lata to okres kiedy Fredrich poznał sławnego Louisa Attilę i zaczął z Nim współpracę. To właśnie Atilla nauczył Sandowa sztuki pozowania, nawiązywania łączności z publicznością i oddziaływania na nią.
Eugene Sandow

Wkrótce młody atleta zaczął występować samodzielnie na arenach cyrków całej Europy, pokonując w bezpośrednich pojedynkach siłowych, takich mistrzów jak Samson, czy Cyklop. Jego ciało nabrało wyglądu legendarnego Herkulesa. Był niedoścignionym wzorem estetyki i piękna budowy ludzkiego ciała o wymiarach: 180 cm. wzrostu, 92 kg wagi, kark- 45 cm, ramię – 47cm, klatka piersiowa – 120cm, talia – 75 cm, udo – 65cm.

Film Eugene Sandow

Eugene szybko osiągnął wielką popularność. Stał się znajomym amerykańskich prezydentów np. Wilsona, a także uczonego Thomasa Edisona. Opublikował 5 książek, wiele artykułów i broszur na temat ćwiczeń siłowych, w których opisywał rolę prawidłowego odżywiania, sportu oraz aktywności w życiu człowieka. Następnie w 1901 roku w Londynie Sandow zorganizował pierwsze zawody kulturystyczne pod tytułem „Great Competition”.

Zmarł 14 października 1925 na skutek wypadku samochodowego. Wpadł do przydrożnego rowu, doznając licznych obrażeń i krwotoku wewnętrznego. Został przewieziony do szpitala, jednak po kilku godzinach zmarł. Został pochowany w nieoznaczonym grobie na cmentarzu Putney Vale na prośbę żony – Blanch.

Komentarze

  1. Co za brednia z tymi wymiarami.xD
    Każdy kto zna się choć odrobinę na bb zauważy, że Sandow ma w ramieniu max 45 cm i to jeszcze nie na czystej żyle z bf około 12-14 %

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Każdy Wasz komentarz jest dla mnie bardzo cenny. Jednakże bez zastanowienia usuwam wszelkie reklamy oraz spam.