Przejdź do głównej zawartości

Trener personalny - na co on komu?

trener personalny

Jakiś czas temu dostałem bardzo "kontrowersyjną" wiadomość od pewnej osoby. Brzmiała mniej więcej w ten o to sposób: "Trener personalny? Ludzie są głupi, że korzystają z ich usług. Mogliby za to kupić rower, czy samemu pobiegać, żeby schudnąć". 

Moja refleksja.


Fajnie by było, aby każda osoba mogła doprowadzić swoje ciało do szczupłego i zgrabnego wyglądu w mgnienia oka. Byle jaki trening na siłowni z kolei budował proporcjonalnie umięśnioną oraz estetyczną dla oka sylwetkę. Z kolei osoby z chorobami metabolicznymi odchudzały się jedynie poprzez dietę "mniej jeść". Przecież to wszystko jest takie nieskomplikowane. Nie potrzebna jest też szczególna dieta. Wystarczy tylko poćwiczyć i mniej jeść, a będziemy wyglądać jak osoby z okładek magazynów fitness. Piszę te słowa z ironią rzecz jasna. 

Naszła mnie taka myśl, że na co komu szkoła/kursy/studia? na co elektryk/hydraulik czy szewc?, przecież wszystkiego można się nauczyć samemu i ewentualnie dany problem rozwikłać.

Owszem można ale.....


Otóż każda dziedzina naszego życia wymaga nauki. Często jest to wieloletnie dokształcanie się, żeby mieć jakiś światopogląd na daną tematykę. Podobnie jest z trenerami personalnymi. Owszem część stała się nimi z przypadku. Jedni z racji chęci przebranżowienia się. Inni z pasji do poszerzenia swojej kolekcji certyfikatów. Jednak prawdziwy, rzetelny trener personalny - to osoba, która ima się danego zawodu z powodu wielkiej pasji. Tematyka związana z treningami, suplementacją, dietetyką oraz powiązanymi dziedzinami takimi jak fizjoterapia, czy medycyna to temat rzeka. Osobiście przez kilkanaście lat zgłębiam tajniki tej wiedzy. Wiem też, iż jeszcze wiele przede mną. W tej branży trzeba być na bieżąco, ponieważ rynek fitness i wellness ciągle zaskakuje nowościami. 
trening personalny

Po co jest, więc trener personalny?


Trener personalny jest właśnie po to, aby skrócić drogę do osiągnięcia celu sylwetkowego osoby, z którą współpracuje. Poprzez swoje bezpośrednie doświadczenie oraz wiedzę, doradzi klientowi oraz skoryguje jego plany tak, że sukces znacząco się przybliży. Bez sensu jest się motać na metodach prób oraz błędów i tracić na to bezowocnie czas. Często, też tracąc pieniądze np. wydając wielkie kwoty na odżywki i suplementy, a nie mając odpowiedniej diety czy planu treningowego. Możecie przecież równie dobrze skorzystać z usług osoby, która posiada większą wiedzę w tej tematyce. Tym samym całościowo w długiej perspektywie zaoszczędzicie cenny czas oraz niejednokrotnie pieniądze. Nie namawiam tutaj nikogo do korzystania z usług trenerów personalnych, a jedynie chcę otworzyć oczy niektórym osobom. Wiem, że egoizm oraz pewna zarozumiałość jest często wpisana w charakter wielu osób. Cechy te mówią nam: "Ja wiem lepiej / sam to zrobię / nie potrzebuje pomocy". Jednak, czy po głębszym zastanowieniu się jest to racjonalne? Chyba nie zawsze! Zachęcam do zgłębiania wiedzy, ale też nie unikania pomocy specjalistów w określonych dziedzinach. Dzięki temu sami też staniecie się szybciej takimi specjalistami.
trening personalny

Jakie są inne zalety posiadania trenera personalnego?Otóż osoba ćwicząca ma większe poczucie bezpieczeństwa podczas treningu, ponieważ jest ciągle asekurowana. Ponadto zwiększa się jej motywacja. Osobisty trener czuwa nad dokładnością wykonywanych ćwiczeń oraz ilością ich powtórzeń. Ćwiczenia są wspomagane specjalną dietą przeznaczoną do określonego celu. Trener personalny urozmaica zestawy ćwiczeń oraz uczy metodyki treningu. Pamiętajmy o tym, że źle wykonane ćwiczenie może doprowadzić do powstania urazu, nawet do końca życia. Trening z trenerem jest, więc dużo skuteczniejszy i bezpieczniejszy, niż samodzielny.