Przejdź do głównej zawartości

Somatotyp - jaki masz typ budowy?

ektomorfik

Dziś chciałem przedstawić temat dotyczący typu naszej budowy ciała. Inaczej mówiąc opiszę somatotypy ludzkie.


Somatotyp [gr.], antropol. typ konstytucjonalny danego osobnika, opisany na podstawie udziału 3 składników budowy ciała — endomorfii, mezomorfii i ektomorfii (według systemu W.H. Sheldona); [źródło enc. pwn].

Somatotyp budowy człowieka wg Scheldona polega na ocenie wzrokowej i dzisiaj się nią zajmiemy. Istnieje też ocena somatotypu wg Heath-Carter'a, która jest bardziej analityczną metodą i tym samym czasochłonną.

Z jakimi zasadniczo skrajnymi typami sylwetek mamy do czynienia?


ektomorfik
Ektomorfikjest to osoba charakteryzująca się bardzo szczupłą budową ciała (chudą szyją, wątłą klatką piersiową), mało rozłożystym i lekko zbudowanym szkieletem, brakiem otłuszczenia oraz szybkim metabolizmem[1]. [źródło wikipedia]. Mężczyźni ektomorficy posiadają bardzo mały obwód nadgarstka z reguły nie przekraczający 20 cm. Ektomorficy posiadają z reguły zwiększoną ilość hormonów tarczycy T3, co utrudnia tycie. Czasem cechuje ich  nerwowość, ruchliwość, nadmierna aktywność, szybsze trawienie, perystaltyka jelit, wydalanie oraz cały szereg innych cech sprawiających, iż mają oni zdecydowane predyspozycje do utraty wagi a nie do jej przyrostu. Kobiety z takim typem budowy posiadają czasami  niski poziom estrogenów.
endomorfik
Endomorfik - to osoba o sporych rozmiarach. Posiada krępą budowę ciała, ciężkie i grube kości. W jej przypadku metabolizm bije na głowę ekto i mezomorfika a to za sprawą niezwykle wolnego tempa. Potrzebuje on jeszcze mniejszej ilości kalorii dziennie aby utrzymać stałą masę ciała. Posiada z reguły dużą masę mięśniową oraz tłuszczową. Osoby o takim typie sylwetki mają podwyższone zagrożenie niepłodności, wynikające z niewydolnego układu limfatycznego oraz obniżoną odporność.

mezomorfik
Mezomorfik - typ pośredni między ekto i endomorfikiem. Posiada proporcjonalną budowę ciała, średnie tempo przemiany materii oraz tendencję do łatwego zwiększania masy mięśniowej.  Osoby o tym typie budowy to urodzeni sportowcy, gdyż wyróżniają się przeważnie dobrą kondycją.
budowa ciała
somatotyp

Oczywiście w większości przypadków jesteśmy typami pośrednimi. Jednak warto jest się przyjrzeć bliżej naszej sylwetce. Typ budowy ciała wpływa na tempo spalania kalorii, co jest istotne przy układaniu m.in diety.

Komentarze

 1. Ja siebie nie potrafię zaliczyć do żadnej kategorii, ręce mam jak u ekto-, brzuch jak u endo-, a reszta to mezo-. Nie należę do żadnej grupy :D
  Do ostatniej ciężko mnie zaliczyć bo ze mnie to żaden sportowiec...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym Ciebie zaliczył gdzieś pomiędzy ekto-mezo :) Brzuch każdy może mieć w końcu i być otłuszczonym w różnych rejonach :)

   Usuń
 2. Ja też raczej jestem typem pośrednim ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. U kobiet to jeszcze inaczej ponieważ występują typy hormonalne.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Każdy Wasz komentarz jest dla mnie bardzo cenny. Jednakże bez zastanowienia usuwam wszelkie reklamy oraz spam.